Genel 20 KASIM 2013 / 15:27

Intel Teknoloji Konferansı geleceğe dokundu

Intel’in 2013 Teknoloji Konferansları’nın sonuncusu 20 Kasım’da Çırağan Kempinski’de “geleceğe dokun” temasıyla gerçekleştirildi.
Intel’in Teknoloji Konferansı programında, açılış konuşmasını Intel Genel Müdürü Burak Aydın’ın yaptı. Konferans programını teknoloji konuşmaları, Intel’in teknolojileri ve yenilikçi sunumları ile “geleceğe dokun” oturumu takip etti.
Açılış konuşmasını yapan İntel Genel Müdürü Burak Aydın 5 yıl önce bilgisayarlar üzerine yoğunlaşan teknolojik cihaz çeşitlerinin ve sayısının arttığını ve buna bağlı uygulamaların patlama düzeyinde arttığını, CRM aracı olarak değerlendirilen yaygın sosyal medyanın yeni teknolojik fırsatlar doğuracağını ifade etti.
Intel giyilebilir teknolojilerin ayaksesleri geliyor.
Intel giyilebilir teknoloji yatırımlarını sürdürüyor. Giyilebilir akıllı gözlük ve bileklik üzerine çalışan Intel özellikle sporla ilgilenen kişilere yönelik geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Giyilebilir teknolojiler Intel’in önde gelen ilgi alanlarından olarak yatırım almaya devam ediyor.
Arabalar da birbirlerini tanıyor
Aydın, M2M ve nesnelerin internetinin gelişmesiyle yakın gelecekte tüm elektrikli cihazların birbirleriyle etkileşimli olacağını ve bu sistemin gündelik yaşamımızda yer bulacağını ifade etti. Hyundai, Nissan gibi arabalarda Intel araç içi işletimcileri kullanılacak. Çok daha fazla uygulamayla teknolojiler yeniden tanımlanacak. Birbirinin izini tanıyan araçlar sayesinde kullanıcıların özellikleri daha iyi tanıyacak. Bu yenilikler yeni iş fırsatları doğuracak.
BT kırılma anını yaşamaya yeni başladı
Intel Genel Müdürü Burak Aydın, geleceğe yön verecek teknolojilerin sesle kontrol, hareket algılama ve yüz-mimik algılama olduğunu söyledi. Sanal gerçeklik alanındaki çalışmalarının hızla devam ettiğini ve artık kullanıcıların gündelik yaşamlarında fark yaratacak düzeye geldiğini açıkladı. Canlandırmasını tanıttıkları 3 boyutlu derinlikli kameralar aracılığıyla açısal hareket sağlayan sanal gerçeklik uygulamasının etkileşimli olmasını da vurguladı. Aydın, sanal gerçeklik uygulamalarının öncelikli olarak mühendislik, sağlık ve eğitim alanlarında kullanılacağını ifade etti.
“Cep telefonlarında ayakizimizi büyüteceğiz”
Tablet pazarında daha fazla yer almak isteyen Intel, mobil telefon konusunda da çalışmaya devam edeceklerini açıkladı. Intel sesli komut sistemlerini de geliştiriyor. Sistem komutlarının yanı sıra içerik komutlarında da kullanılabilecek.

2014’te Intel’den gelecek yeniliklerse, daha uzun pil ömrü ve performans sağlayacak 4. Nesil işlemcilerin kullanılması olacak. 14 nanometre Broadwell işlemciler 2014 yılında görülecek. Intel artık giyilebilir teknoloji ürünleri de dahil olmak üzere tüm akıllı cihazlarında Quark işlemcilerini konumlandıracak.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics