Genel 02 NİSAN 2017 / 09:58

İnternet Bağlantı Problemleri Nasıl Aşılır?

İnternet bağlantı problemleri gün içerisinde pek çok kişinin yaşamakta olduğu sorunlardır. İnternet sağlayıcınız ile görüşmeden önce haberimizde yer alan unsurları kontrol etmenizi öneririz, böylelikle sorunu kendiniz de kısa sürede giderebilirsiniz.

 

 

Fiziksel bağlantı sorunu
 

Bu sorunu gidermede en basit yöntem her şeyin doğru yere bağlı olduğunu kontrol etmenizdir. Bağlantınızda kesintiden önce yavaşlama ya da gidip gelmeler oluyorsa bu internet sağlayacınızla alakalı olabilir. Bu sorun işletim ya da donanım kaynaklı da olabilir. Donanımsal olabilecek sorunda masanızın altından geçen kablo; geniş bant router’ınızı, sunucunuzu ve kablosuz hub’ınızı veya bilgisayarınıza bağlıyor olabilir. Böyle bir durumla karşılaştıysanız modeminizi, ADSL kablonuzu, paylaşılan bağlantılarınızı, fiziksel ağ bağlantılarınızı ve kullandığınız tüm diğer aygıtlarınızı tek tek kontrol ediniz.
 

Modem ışıkları

Modem ışıkları sorunu tespit etmede yardımcı olabiliyor. Standart ağ bağlantısı ile bağlandığında yeşil ve turuncu olan iki ışık vardır. Modem üzerinde bulunan tüm ışıkların anlamını öğrenmek için kullanma kılavuzunu inceleyebilirsiniz çünkü bu ışıklar bağlantı sorunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ağ kartları

Ethernet kartı ya da NIC ağ kartları, kolay bozulabilir ve bozulduğunda tespiti zor yapılır. Ağ kartınız bozulmuşsa, Windows işletim sisteminiz hatasız olarak çalışıyormuş gibi görünebilir ya da size sürücüsü ‘bilinmeyen hata’ mesajıyla uyarı verir. Bozuk bir ağ kartında sürekli yeşil ışık yanmasına rağmen veri transferi yapılamaz. Ağ kartları hatasından şüphe duyuyorsanız, sisteminizi farklı bir ağ kartı ile test etmenizi öneririz.

 

 

IP adresi hatası

Başlat/Çalıştır kutusuna Command yazınız ve açılan komut sistemine ipconfig komutunu verin. Eğer internet bağlantınız sağlanmışsa, burada bilgisayarınıza atanan IP adresini veya bir router üzerinden internet ile çalışıyorsanız yerel IP adresinizi görebilirsiniz.

Kablosuz Bağlantı

Kablosuz bağlantı hatası alıyorsanız, ilk iş olarak kablosuz güvenlik ağlarını kontrol ediniz. Bu sorunda en fazla probleme sebep olan öğeler MAC filtreleme ve WEP güvenliğidir. MAC filtreleme özelliği, ağa bağlanacak aygıtların kısıtlanmasına neden olur. Unutmayın her ağ kartının değişmez bir donanımsal adresi verilmiştir. Bundan dolayı pek çok kablosuz bağlantılar, bu adresleri belirterek erişime izin verdiği gibi kısıtlayabilirde. WEP güvenliği, havada uçuşan verilerinizi şifreler. Şifre, kablosuz bağlantı noktası tarafından belirlenir. Bu şifre ile tüm bilgisayarlarla eşleştirilmek zorundadır. Kablosuz bağlantı sorunu yaşıyorsanız, bunu çözmek için bu iki özelliği geçici olarak kapatabilirsiniz.

Sunucu hizmeti

Sadece e-posta yada FTP sunucunuza bağlanırken problem yaşıyorsanız sunucu adresinizi, kullanıcı adınızı ve şifrenizi kontrol ediniz. Ardından da sunucunuzla ilgili web sitenize girin. Kesinti ile ilgili bir duyuru olup olmadığını kontrol ediniz.

DNS ayarları

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda internet bağlantısı var gibi gözüken ama hiç bir sayfaya girmenize izin vermeyen bir hatadır. Bu sorunu çözmek için DNS ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

-DNS ayarlarınızı değiştirmek için;

Çalıştır’dan Ağ ve Paylaşım merkezini açınız.
Ağ Bağlantısı yazısına tıklayınız. Bağlantı ayarları penceresini açınız.
Özellikler (Properties) butonuna tıklayınız.
İnternet Protokol Version 4 satırını tek tıkla seçtikten sonra Özellikler (Properties) butonuna tıklayınız.
Burada yapılan hatalardan birtanesi, satırın başında bulunan kutucukta ki seçim işaretini kaldırmak oluyor. Buradaki kutucuğu seçmeyiniz, yazıyı seçiniz.
Karşınızda çıkan ekranın en altına rakamların bulunduğu yere; 1. Kutucuğa 208.67.222.222 (misal)
2. Kutucuğa 208.67.220.220 (misal) yazmanız yeterlidir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics