Genel 29 KASIM 2013 / 11:04

Ison, Güneş'e yenildi

Son günlerde hareketliliği 10 kat artan Ison Kuyruklu Yıldızı, Güneş'in yerçekimine karşı koyamadı ve şimdilik gözden kayboldu.Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) Şili’deki La Silla Gözlemevi,Güneş Sistemi’ni 5.5 milyon yıl önce terk eden ISON kuyrukluyıldızI'nın, yeni  görüntülerini elde etti. İlk olarak Eylül 2012’de tespit edilen ISON, Kasım 2013’te Güneş’e en yakın mesafeye ulaştı. ISON, yaydığı gaz miktarının iki katına çıktığı 1 Kasım 2013 tarihine kadar sakin bir şekilde ilerlerken, TRAPPIST tarafından görüntülendiği 13 Kasım günü, yeni ve ikinci bir büyük gaz patlamasıyla sarsıldı. Hareketliliği 10 kat artan kuyrukluyıldız, güneşin etrafında çok sayıda buzlaşmış gezegenimsi cisimlerin bulunduğu Oort bulutundan geliyor.

Uzmanlar, şimdiye kadar Ison'un gündüz görülebilecek parlaklığa ulaşacağını tahmin ediyordu fakat bu gerçekleşmedi. Perşembe günü Türkiye saatiyle 20:35 civarında Güneş'e en yakın konuma ulaşan Ison'un Güneş'i geçtikten sonra daha da parlak bir şekilde uzaydaki yolculuğuna devam edebileceği ihtimali astronomi çevrelerinde büyük heyecan yaratmıştı.

İson, Güneş'i teğet geçtikten sonra varlığını sürdürebilseydi, gece çıplak gözle görülebilecek parlaklıkta olabilirdi ancak saatte bir milyon kilometreden hızlı giden Gezegen Güneş'in enerjisine yenik düştü ve ortadan kayboldu.

Yer çekiminden kurtulabilirdi
NASA’nın Dünya’ya Yakın Nesneler Programı yetkilisi Donal Yeomans, Gezegen’in Güneş’in yakınına geldiğinde 3 olası ihtimalden bahsetmişti. Ison, Güneş’in yerçekiminden kurtulup gökyüzünde çok parlak bir nesne olarak görülebilir, parçalara ayrılarak yok olabilir ya da güçsüzleşerek bir toz bulutuna dönüşebilir demişti.

Ikarus mu?
Bazı astronomlar kuyruklu yıldızın yeniden ortaya çıkacağı umudunu taşıyor. Ison ile - Yunan mitolojisinin trajik kahramanlarından İkarus arasında benzetmeler yapıldı. İkarus, Theseus'un Labyrinthos'da (labirent) yolunu nasıl bulabileceğini Ariadne'ye anlatarak Minotaurus'un öldürülmesine yardım ettikleri için Kral Minos'un emriyle bir kuleye kapatılarak cezalandırılan. Ikarus ile mucit babası Daidalus yeniden özgür olabilmek için balmumu ve kuş tüylerinden kanatlar yapmıştı. Babasının tüm uyarılarına karşın Güneş'e doğru coşkuyla uçan Ikarus'un kanatları erimiş, Güneş’e karşı koyamayacağını ve EgeDenizi'nin sularında yaşamını yitirerek anlamıştı.

Güneşe yenildi

İson, Perşembe günü Türkiye saatiyle 20:35 civarında Güneş'e en yakın konuma ulaştı. Güneş'i teğet geçtikten sonra varlığını sürdürebilseydi, çekirdeğindeki gaz ve toz kütlesinin gece gökyüzünden çıplak gözle görülebilecek parlaklıkta olması bekleniyordu.

 
ETİKETLER : ikarus iSON nasa oort

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics