Genel 29 TEMMUZ 2012 / 15:41

IT- BİT meselesi üzerine bir güzelleme

Sektörümüzde 1997 yılından bu yana kullanılan ve telekomdan yazılıma, iletişimden haberleşmeye, donanımdan hizmetlere kadar tüm alanları kapsayan bilişim kelimesi son dönemde birilerini ciddi bir şekilde rahatsız eder oldu. Bu rahatsızlığın sonucunda IT-BİT gibi ucube kısaltmalar kullanılıyor sektör temsilcilerimiz tarafından.
Peki, nedir bu IT ya da BİT? İngilizceseverler dediğimiz güruh IT kısaltmasına da hayran doğal olarak ve bu kişiler gazetemiz BThaber’e bile BİTİhaber demekte bir sakınca görmüyor. BİT ise malum İngilizce ICT’nin kısaltması.
Peki, ne oldu da bilişim kelimesi bu kadar rahatsız eder oldu? İkinci cumhuriyetçiler ya da Amerikan mandası isteyenler mi türedi de sektörümüzde bilişimi terk edip BİT’e gidiyoruz? Ya TBV, TBD gibi içinde bilişim kelimesi geçen sivil toplum kuruluşlarımız ne yapacak, olağanüstü genel kurullarla isim değişikliğine mi gidecek? Bırakalım bunları dostlar. Sektörümüzün çok daha ciddi sorunları var!
ETİKETLER : Gündem Sayı:882
YORUMLAR
admin 02 AĞUSTOS 2012 / 21:05 0 0
Sayın Çelikler,

Bu bir tercih meselesi değil doğrudan manipülasyon. İsminizin doğrusunu bile bile size "Ahmet Demirler" diye hitap etmemiz tercih olarak yorumlanabilir mi? Bence hayır. Ancak sanırım bu konuda fikirlerimiz biraz farklı.

Yine de değerli yorumunuz ve katılımınız için teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyoruz.

Fatih Sarı
Mehmet Çelikler 01 AĞUSTOS 2012 / 14:01 0 0
Okurlarınızı kavramlara dair tercihlerine bakarak mandacı ve ikinci cumhuriyetçi gibi sınıflandırma çabasını size yakıştırmadım. Çok talihsiz bir açıklama olmuş.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics