Genel 28 OCAK 2014 / 10:19

Japon iş felsefesi Türkiye'de

Türk sanayisi Japonya'da "yalın fikirlerle" yenilenecek.Şirketlere getirdiği "tek seferde doğru iş yapılması" ve "her türlü israftan tasarruf edilmesi"ni sağlayan "yalın yönetim modeli"nin merkezi Japonya'ya eğitim gezisi gerçekleştiriliyor. Türkiye'de de önemli sanayi kuruluşlarınca benimsenen yalın felsefenin Türkiye'deki Temsilcisi Yalın Enstitü Derneği'nin 4-14 Nisan tarihlerindeki programında, katılımcılar uzmanlar eşliğinde fabrika ziyaretlerinde bulunacak ve uygulamalı eğitimlere katılacaklar.

Yalın felsefenin Türkiye'deki temsilcisi Yalın Enstitü Derneği tarafından düzenlenen "Study Mission Japonya" eğitim programı 4-14 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. Toyota dahil beş fabrikanın yanı sıra Toyoto Endüstri Müzesi de ziyaret edilerek, Toyota'nın önderliğinde dünyaya yayılan Japon iş felsefesi yalın düşüncenin ipuçları katılımcılarla paylaşılacak. Toyota'nın emekli üst düzey üretim ve geliştirme yöneticilerinin kurduğu ve ABD, Rusya, Çin başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde Toyota Üretim Sistemi hakkında kapsamlı eğitimler veren Toyota Engineering Corporation uzmanları programda yer alacaklar. Üst düzey Yalın Enstitü Derneği danışmanı desteğinin de verileceği bu çok kapsamlı programda eğitimler ve fabrika ziyaretleri süresince anında Türkçe çeviri yapılacak. Eğitim gezisinde ayrıca, geleneksel Kyoto ve modern Tokyo'da Japon kültürünü gözlemleme fırsatı doğacak.

Son başvuru tarihi 17 Şubat

Sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleşecek program, sanayiciler ve orta-üst düzey yöneticilere tavsiye edilirken mühendis kökenli katılımcıların en az beş yıllık iş deneyimine sahip olması bekleniyor. Katılımcılar, üretim sürecinin daha verimli ve tasarruflu işlediğini yerinde öğrenirken aynı zamanda yalın felsefeyi üretimden sevkiyata farklı boyutlarıyla gözlemleyebilecek.
10 gün sürecek program için en geç 17 Şubat 2014 tarihine kadar Yalın Enstitü Derneği'ne başvurulması gerekiyor. www.lean.org.tr adresinden ayrıntılı bilgi alınabilir. Eğitim kapsamındaki konu başlıkları arasında, Toplam Toyota Üretim Sistemi, Bireylerin Dinamikleştirilmesi, Görsel Yönetim, Standart İş, Yönetici ve Süpervizör'ün Rolü, Lojistik ve Kalite Kaizeni yer alıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics