Genel 04 EYLÜL 2013 / 14:54

Kadın için teknoloji

Güler Sabancı, kadınların teknoloji okuryazarı olmasını sağlamanın çocuklarımıza ve geleceğimize yatırım demek olduğunu söyledi.
Kayseri’de düzenlenen 'Sabancı Topluluğu Kadınlar ve Kızları Buluşma Toplantısı'nda Teknosa’nın 2007 yılından beri sürdürdüğü “Kadın İçin Teknoloji” Projesi kapsamında eğitim alan kadınlar başarı belgelerini törenle aldı.
Kadınların teknolojiye erişimini artırmalıyız
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, toplumsal gelişimin en önemli göstergelerinden birinin teknoloji ile yakınlık olduğunu belirterek, "Bilgiye erişimin, iletişimin, kalkınmanın en önemli anahtarı olan teknolojiye, kadınların erişimini artırmalıyız” dedi. Kadınların teknoloji okuryazarı olmasını sağlamanın aynı zamanda çocuklarımıza ve geleceğimize de yatırım demek olduğunu anlatan Sabancı, “Çocukları yetiştiren, yarının temellerini atan kadınlar, teknolojiyi hayatlarının bir parçası haline getirmeli. Bu, kendi kişisel gelişimlerine olduğu kadar, toplumun gelişimine de önemli derecede katkı sağlayacak. Ne yazık ki ülkemizde halen teknolojinin sunduğu olanaklardan mahrum kalan kadınlar var" diye konuştu.
Kadınlar için teknoloji
Teknosa'nın 2007 yılında teknoloji okuryazarlığını artırmak için sürdürdüğü “Kadın için Teknoloji” projesini bugüne kadar 12 binden fazla kadına ulaştı. Teknoloji okur yazarlığının kadınların kişisel gelişimlerine ve dolaylı olarak da toplumun gelişimine katkı sağlayacak bir proje olduğu için önemli bir misyonu var. Sabancı, ‘ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için kadınların rolünün çok önemli olduğu göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçek’ sözleriyle, kadınların teknolojiyi kullanabilmesinin ciddiyetini vurguluyor. Eğitimde, istihdamda, iş gücüne katılım ve girişimcilik konusunda da kadınlara destek veren uygulamaların sürmesi gerekiyor.
Teknosa’nın melekleri
Teknosa’nın projesi, kadınlara teknoloji okuryazarlığı sağlamakla kalmıyor. İstihdam alanında kadınların yaşadığı sorunları çözmeye yönelik çalışmalarda da bulunuyor. Teknosa kadın çalışan sayısını artırmaya çalışıyor. Bunun yanı sıra çalışanlarının tamamı kadın olan mağazalar açıyor. Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman ‘Çalışanlarının tamamını kadınların oluşturduğu mağazalarımızı hizmete açtık ve ekiplerimize ‘Teknosa’nın Melekleri’ adını verdik. Şu anda 5 mağazayı yöneten ‘Teknosa’nın Melekleri’, önümüzdeki dönemde daha çok mağazada tüketicilerimizle buluşacak." Dedi.
Yapılan konuşmaların ardından 'Kadın İçin Teknoloji” Projesi kapsamında eğitim alan kadınlar için sertifika töreni gerçekleştirildi ve hatıra fotoğrafı çektirildi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics