Genel 11 MART 2013 / 12:43

Kahve Diyarı’nda şubeler arttı, iş yükü azaldı

2011 yılında Türkiye’nin en hızlı büyüyen markası olan Kahve Diyarı, Türk kobilerinin en çok tercih ettiği ERP markası Netsis Yazılım’ın desteğiyle İzmir’deki merkez ofisi ve Türkiye’deki şubelerinin entegrasyonunu sağladı.

Başarı Öyküsü

İzmirli kahve zinciri Kahve Diyarı, geçtiğimiz yıl Netsisle işbirliği yaptı. Kahve Diyarı tüm Türkiye’deki 75 bayisinin malzeme tedariğini, sevkiyatını ve günlük ciro bilgilerini Netsis’in desteği ile kesintisiz ve online olarak takip ediyor. 2005 yılında ilk olarak İzmir Çankaya’da kurulan Kahve Diyarı 2012 yılı sonunda 100 şubeye ulaşma hedefliyor.

Kahve Diyarı’nın, sadece bir kahve evi olmadığını, alternatifleri bol kafeterya hizmeti anlayışıyla, Türkiye’nin en hızlı büyüyen zinciri olduğunu kaydeden Genel Koordinatör Serdar Deniz, “Verdiğimiz hizmetin A’dan Z’ye her aşamasını takip edebilmemiz çok önemli. 2011 yılında artan şube sayımız ile gerek muhasebe gerek stok ve mağaza ciro takibinde bir yazılım ihtiyacımızın doğduğunu fark ettik. Telefonla ya da faxla gelen siparişler, şubelerimiz üzerinde geleneksel yöntemlerle kurduğumuz denetim artık bizim için yeterli olmuyordu. Öncelikle muhasebe departmanında, sonrasında şubelerimizde doğan bu ihtiyacı Netsis ile karşıladık” dedi.

Bilgi İşlem Sorumlusu Ozan Çakmakoğlu, Kahve Diyarı’nın merkezinde ve şubelerinde Netsisle gerçekleştirilen uygulamaları şöyle sıraladı: Şubelerden gelen satınalma talepleri ve onayları, merkeze yine şubelerden gelen online siparişlerin takibi, müşteri sipariş ve fatura uyarlaması, barkodlu stok takibi, askari/azami stok takibi, cari hesap ve cari risk takibi, müşteri ve borç çeklerinin takibi, ödeme emirleri ve ödeme planlama, detaylı ve esnek raporlama”.

Çakmakoğlu daha önce Excel desteği ve farklı programlarla yapılan işlemlerin hatalar içerdiğini, Netsis’in desteğini aldıktan sonra gerek stok, gerek borç-alacak takibini kesintisiz ve hatasız olarak sürdürdüklerini, esnek raporlar sayesinde istedikleri her bilgiye ulaşabildiklerini kaydetti.

Hızla büyüyen bir işletme olarak özellikle şube takibinin kendileri için son derece önemli olduğunu vurgulayan Muhasebe Sorumlusu Yasemin Pamukçi, “Şubelere hem mal satılıyor, hem de şubelerin satışından komisyon alınıyor. Şubelerin cirolarının günlük takibinin büyük önemi var. Günlük cirolara göre sipariş ve stok takibi gerekiyor. Netsis ile bu ihtiyaçlarımıza cevap veren bir yapı kurduk ve sorunsuz olarak işliyor. Mağazalarımızda Netsis’e bilgi aktaran Kerzzpos uygulamasını da kullanıyoruz” dedi.

Kerzzpos Netsis entegrasyonu ile sistem üzerinden girilen siparişlerin, irsaliye ve faturalama işlemlerinin de yine hatasız ve hızlı şekilde yürüdüğünü kaydeden Çakmakoğlu, “Programın henüz kullanmadığımız çok özelliği var. Doğan ihtiyaçlarımız çerçevesinde programın uygulama alanını genişleteceğiz. Ayrıca Online Bankacılık DBS aktarım sistemi de yakın zamanda devreye alacağımız bir uygulama” diye konuştu.

Netsis’in projelendirilmesinde Sanal Server kullandıklarını özellikle vurgulayan Çakmakoğlu, “Server yatırımını merkez ofise yapmak yerine Cloud Server kiralamayı tercih ettik. Bu sayede server yatırım ve bakım maliyetlerimiz düştü. İnternet üzerinden sağlanan veri akışı ile merkeze gelmeden, istediğimiz yerden, 7/24 sisteme ulaşabilir olduk” dedi. Netsis iş ortaklarından Ege-tes Bilgi İşlem ile proje sürecini yürüttüklerini, Ege-tes’in yönlendirmeleri ile gerek merkezde gerekse şubelerde projeyi başarı ile yürüttüklerini ifade eden Çakmakoğlu, son olarak Egetes Bilgi İşlem’e teşekkür etti.

Neden Netsis?
• Netsiste herşey çok açık.
• Bize zaman kazandırıyor.
• Tek yerden tüm işimizi yürütüyoruz.
• Daha pratik raporlama yapabiliyoruz.
• Doğru bilgiye ulaşıyoruz. Doğru veriler ile çalışıyoruz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics