Genel 27 MAYIS 2011 / 23:15

Kamu, 2011’de 2 milyar TL yatırım yapacak

DPT’nin, “Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yatırımları 2011” verilerine göre bilişim teknolojileri için yapılacak yatırım miktarı 2 milyar TL’yi geçti. Kamuda geçtiğimiz yıl 177 projeye yatırım gerçekleştirilirken 2011 yılında yatırım yapılan proje sayısı 210’a yükseldi. FATİH Projesi 496 milyon TL ile 2011 yılında en fazla ödenek ayrılan bilişim projesi oldu.

Devlet Planlama Teşkilatı tarafından 2011 yılı yatırım programı esas alınarak düzenlenen Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yatırımları 2011 yayınında bilişim sektörü için yapılan yatırım miktarı 2 milyar TL’yi geçti. Kamuda geçtiğimiz yıl 177 projeye yatırım gerçekleştirilirken 2011 yılında yatırım yapılan proje sayısı 210’a yükseldi.
Geçtiğimiz yıllarda bilgisayar alımı kamu bilişim yatırımlarında önemli bir pay sahibiyken 2011 yılında salt bilgisayar alımında düşüş yaşandı. Kamu kurum ve kuruluşları 2011 yılında altyapı ve yazılım ürünleri yatırımlarını artırdı.
DPT tarafından ilk olarak 2002 yılında gerçekleştirilen “Kamuda BİT Yatırımları” yayınında 2011 fiyatlarıyla 526 milyon TL’lik yatırım yapılırken 2011 yılında bu rakam 4 kat artmış oldu.

Yatırımlarda eğitim açık farkla ilk sırada
Geçtiğimiz yıl kamuda bilişim sektörü için 1 milyar 147 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirilirken 2011
yılında yatırım miktarı 2 milyar 61 milyon TL olarak gerçekleşti. Kamuda gerçekleştirilen bilişim yatırımlarında aslan payını ise “Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi”nin de itici gücüyle eğitim aldı. MEB ve üniversitelere ait yatırımların bulunduğu eğitim sektörü yaklaşık yüzde 43’lük payla birinci sırada yer aldı.
Eğitimi, SGK, İçişleri ve Tapu Kadastro takip ediyor
MEB’in bilişim yatırımlarında ilk sırada yer aldığı yatırım programında “Merkez ve Taşra Teşkilatı Donanım Alımı ve Modernizasyonu”, “e-İmza ve Mobil İmza Destekli Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi Kurulması ve Yapılandırılması” gibi projeler yürüten Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ikinci sırada yer aldı.
“Nüfus Hizmetleri BT Projeleri” ve “e-İçişleri Projesi” gibi projeleri olan İçişleri Bakanlığı ile “TAKBİS Projesi”ni yürütmekte olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü de yüksek miktarda bilişim yatırımı yapan kurumlar olarak ön plana çıktı. İçişleri Bakanlığı, SGK, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü gibi büyük bilişim projeleri yürüten diğer kamu kurumlarının toplam yatırımdaki payı ise yüzde 41 oldu. Eğitim ve diğer büyük projeleri takip eden sektör ise yüzde 8,84’lük payla ulaştırma ve haberleşme sektörü olurken, sağlık sektörü yüzde 2,52, tarım sektörü yüzde 1,67, enerji sektörü yüzde 1,22, madencilik sektörü yüzde 1,17’lik oranlarla kamudaki büyük yatırımları takip eden diğer sektörler oldu.

Enerji, sağlık ve turizmde yatırımlar düştü
Geçtiğimiz yıl gerçekleşen yatırımlarla 2011 yılı yatırımları karşılaştırıldığında ise enerji, sağlık ve turizm sektörlerindeki kamu bilişim yatırımları düşerken diğer tüm kamu sektörlerindeki yatırımlarda artış görüldü. Enerji sektörüne geçtiğimiz yıl yaklaşık 61 milyon TL yatırım yapılırken bu yıl 25 milyon TL, sağlık sektörüne geçtiğimiz yıl yaklaşık 103 milyon TL yatırım yapılırken bu yıl 51 milyon TL’ye turizme ise 2,5 milyon TL yatırım yapılırken bu yıl 8 yüz bin TL yatırım yapıldı.
En yüksek yatırım artışları ise şu şekilde gerçekleşti: Eğitim sektöründe geçtiğimiz yıl 269 milyon TL bilişim yatırımı yapılırken bu yıl 884 milyon TL, büyük bilişim projelerinin yer aldığı kamu kurumlarındaki toplam yatırım 505 milyon TL’den 837 milyon TL’ye ve ulaştırma ve haberleşme sektöründeki 140 milyon TL’lik yatırım da 182 milyon TL’ye yükseldi.

Proje bazında FATİH yatırımda lider

Bu yıl proje bazında ayrıntılı değerlendirmelerin yer aldığı “Kamuda BİT Yatırımları 2011” yayınında FATİH Projesi 496 milyon TL ile 2011 yılında en fazla ödenek ayrılan bilişim projesi oldu.
FATİH Projesinin ardından “e-İmza ve Mobil İmza Destekli Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi Kurulması ve Yapılandırılması Projesi”ne 110,4 milyon TL ödenek ayrıldı. 102 milyon TL ödenek ayrılan “Ortaöğretim Projesi”, 90 milyon TL ödenek ayrılan “İlköğretim Okullarına Bilgisayar Sınıfı Kurulumu Projesi” ve 71,8 milyon TL ödenek ayrılan “TAKBİS Projesi” en büyük bütçeli bilişim projeleri olarak ön plana çıktı.
Proje bazında ilk 10 yatırım arasına giren diğer projeler ise; SGK’nın Donanım ve Modernizasyon Projesi, üniversitelerin BİT yatırımları, İçişleri Bakanlığı Nüfus Hizmetleri BT Projeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı BİT’e yönelik muhtelif çalışmaları, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Bilgi İşlem Projesi” oldu.
ETİKETLER : featured Sayı:823

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics