Genel 25 EYLÜL 2013 / 08:45

Kamu işleri bir kabinde çözülecek

Sanal kabin uygulamasıyla Cisco akıllı şehirlere  bir adım daha yaklaştırıyor. İspanya'da Barselona Belediyesi'nde sanal temas kabinleri kuruldu.Yeni uygulamayla mesai saatleri içinde ücretsiz olarak kullanılabilecek kabinler içinde kamu hizmetleri için gereken donanım sağlanıyor. Sanal kabin projesi,  Cisco’nun ortaklığında yürütülen bir  proje. Vatandaşların kamu kurumlarına fiziksel olarak gitmek zorunda kalmamalarını amaçlayan komplike bir sistem.

Yüksek çözünürlüklü video, dokunmatik ekran, tarayıcı, faks ve yazıcı gibi aksesuarla donatılmış olan  kabin, yetkililerle yüz yüze görüşme , bireysel başvurularda bulunmak, doküman imzalamak ve belge transferi yapmak gibi işlemleri gerçekleştirebilmek için özel bir donanım sistemine sahip.

İnternet kullanabilen bireyler için zaten olağan donanımlar kullanıldığı için, kullanıcı dostu bir uygulama demek mümkün. Kabine giren kişi, dokunmatik ekran yoluyla memurlarla iletişim kurarak ön kayıt süreci olmaksızın işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Mairie Spot

Cisco'nun akıllı şehirlere doğru ilerleyen teknolojisinden Fransa'da kullanıyor.  Nice'deki “Mairie Spot” isimli müşteri servis noktası, evlilik işlemleri, park cezaları gibi işlemleri sağlıyor.

Cisco Doğu Avrupa Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Ahmet Hasanbeşeoğlu, proje ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Cisco’nun uzaktan erişim çözümleri, elektronik yönetim tekniklerinin etkinliğini geliştirmek üzere tasarlandığını ve Türkiye'de de kullanılarak kamuda harcanan zamanın daha aza indirilmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Akıllı Şehir İstanbul

Türkiye'nin bu tip uygulamalarla pilot bölgeler düzeyinde de olsa tanışması gerekli. Elbette az gelişmiş bir ülkenin akıllı kent uygulamalarına geçiş aşamasında yaşayacağı pek çok sorun olacaktır ancak, adım adım da olsa akıllı kent uygulamaları ülkemize girmeli ve belki bir çok ülkeye göre biraz daha uzun sürecek olan alışma sürecimiz daha geç kalmadan başlamalıdır.

Ülkemizde de var olan bazı akıllı şehir  uygulamalarının yanı sıra gelecek projeler tartışılacak . ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi' nde gerçekleştirilecek Akıllı Şehir İstanbul Konferansı' nda da alandaki yenilikler ve gelişmeler tartışılacak, en yeni teknolojilerin nasıl değerlendirileceği uzman isimlerde derinlemesine tartışılacak ve İstanbul için, gelecek teknolojik uygulamaların yönünü belirleyecek.
ETİKETLER : akıllı şehir Cisco

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics