Genel 15 NİSAN 2012 / 15:39

Kamuda BT’nin sahibi yok

Önceki hafta Ankara’daydık. Kamuda BT Yönetimi konulu BThaber Platform’u gerçekleştirdik. Kamunun farklı alanlarından birçok kuruluşun teknoloji yöneticilerini ağırladık, sohbetler ettik. Zaten teknoloji yöneticileri ile görüşmelerimizi farklı zamanlarda ve farklı platformlarda da sürekli gerçekleştiriyoruz. Herkes gibi kamu BT yöneticilerinin de sık sık dile getirdikleri bir sorun var. Kamuda BT’nin sahibi yok. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı. Kalkınma Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ilgili kurumlar ama hiçbiri bu konuda tam bir “otorite” değil. Dolayısıyla kamu kurumlarının teknoloji projelerini yönlendirecek, denetleyecek, kurumlar arasında koordinasyon sağlayacak bir yapı da yok.
Bugüne kadar pek çok başarılı projeye imza atıldı ve atılmaya da devam ediyor. Bu çalışmalar, kurumların kendi gayretleri ile yapılıyor. Sonrasında bir bakılıyor ki, birçok kurum birbirinden habersiz benzer projelere imza atmış, kaynaklar boşa gitmiş.
ETİKETLER : Gündem Sayı:867
YORUMLAR
Tahsin Yılmaz 16 NİSAN 2012 / 21:26 0 0
Merhaba, Ayhan.

Çok sade ve kibar bir tenkit yazmışsınız.
Arif olan anlasın elbette.

2008 senesinde T.C. Başbakanlık Türkiye Bilgileşim Ajansı nam bir müessese teşkili için Başbakanlık'a (Müsteşar Yardımcısı Hakan Fidan'a ve Müsteşar Efkan Ala'ya) teklif götürmüştük. 2010 yılında bu teklif, bir yasa tasarısına inkılap etti. e-devlet ve bilgi toplumu ajansı isminde gündeme gelen çalışmada mündemiç idi teklifimiz.

Eğer tasarı, Meclis'e gönderilseydi, o dakkada geçerdi. Ve bu tenkidi yazmanıza mahal kalmazdı.

Yasa, Bakanlar Kurulu imzasından geçmiş ve iki senedir Meclis'e sevkedilecekler çekmecesinde kuruyup gevremektedir.

Bilginize,

Tahsin

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics