Genel 19 HAZİRAN 2013 / 10:36

Kayseri’ye Bilim Merkezi kuruluyor

Kayseri Anadolu Harikalar Diyarı’nda kurulmakta olan Bilim Merkezi, aynı anda 3 farklı uluslararası bilim merkezi olan ASTC, ECSITE ve NAMES birliklerine üye kabul edildi. Üyelik kapsamında bu birliklerle Kayseri'de konferanslar ve çalıştaylar düzenlenecek; öğrenci değişim faaliyetleri ve eğitimler gerçekleştirilecek.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK'ın işbirliği ile Harikalar Diyarı'na kurulmakta olan Bilim Merkezi, Türkiye'de bir ilke imza attı. Harikalar Diyarı Bilim Merkezi, dünyanın belli başlı bilim merkezi birliklerinden ASTC (The Association of Science-Technology Center), ECSITE (The European Network of Science Centers and Museums) ve NAMES'e (The North Africa and Middle East Science Centers Network) aynı anda kurulum aşamasında iken kabul edilen Türkiye'deki ilk bilim merkezi oldu.

2013 yılı itibarıyla ASTC'nin 40 ülkeden 600, ECSITE'ın 50 ülkeden 400, NAMES'in ise 8 ülkeden 13 üyesi bulunuyor. Üyelik kapsamında söz konusu birliklerle Kayseri'de konferanslar ve çalıştaylar düzenlenecek. Ayrıca öğrenci değişim faaliyetleri ve eğitimler gerçekleştirilecek.

Geleceğin bilim adamları yetişecek

Harikalar Diyarı içerisinde 45 bin metrekare açık, 10 bin metrekare kapalı alan üzerinde planlanmış olan Bilim Merkezi, yapısı itibariyle her yaştan ziyaretçinin bilime olan merakını uyandıracak. Bilimi, teoriden pratiğe dönüştürecek merkez, geleceğin bilim adamlarını yetiştirmeyi hedefliyor.

Harikalar Diyarı Bilim Merkezi, beş duyuya hitap eden deneysel ve uygulamalı sergi ve laboratuvarlar, planetaryum, konferans salonu, kütüphane gibi bölümlerden oluşacak.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics