Genel 30 OCAK 2014 / 10:43

Korsanlar 400bin dolar zarar verdi

Türkiye’de korsan yazılım kullanmanın şirketlere maliyeti 2013’ün ilk yarısında 400 bin doları aştıThe Software Alliance tarafından sağlanan son bilgilere göre korsan yazılım kullanmanın Türkiye’deki şirketlere maliyeti, lisans ücreti ve para cezasıyla birlikte geçen yıla göre yüzde 70 artarak, 2013’ün ilk yarısında 400 bin dolara ulaştı. Korsan yazılım kullanmak yüzünden mahkemelik olan şirketlerin,  kopya yazılım sayısı ve organizasyonun sözleşme şartlarına riayet etmek için işbirliği yapması gibi faktörler nedeniyle maddi zararı artıyor. Toplam maliyetin yaklaşık üçte birini korsan yazılımlar için lisans satın alınması, geri kalanını ise ihlale bağlı tazminatın ödenmesi oluşturuyor. Türkiye’de bir şirket yasal lisanslı yazılım kullanmadığı için 61 bin dolardan daha fazla bir mali kayba uğradı.

Geçen yılın ilk 6 ayında Adobe, Autodesk, Microsoft ve Symantec yurt genelinde pek çok korsan kopya tespit etti. BSA’nın “Dijital Ekonomiyi Güçlendirmek: Büyümeyi Desteklemek için Bir Ticaret Gündemi” raporuna göre lisanslı olmayan yazılım kullanım oranı yüzde 62 olan ve korsan yazılımın piyasa değeri 526 milyon dolara ulaşan Türkiye, yeni yasalar ve düzenlemelerle korsan yazılım kullanımını azaltmaya yönelik önemli adımlar atarak doğru iş süreçlerinin ekonomiye katkısını artırdı. Bu da Türkiye’deki resmi makamların, uzun vadede istikrar için yasal yazılım ürünlerinin sağladığı mali katkı ile operasyonel faydaların önemini kavramaya başladığını ve korsan yazılımın şirketlerin mali kayba uğramasına yol açmasını önlemek için çaba harcadığını gösteriyor.

1 dolar yatır 144 dolar kazandırsın

BSA Türkiye Direktörü Şennur Karabayır, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Lisanslı yazılım kullanımı bu tür riskleri azaltarak operasyonel verimliliği artırıyor ve bu da kurumlara doğrudan kazanç olarak yansıyor. Mevcut rakamlar lisanslı yazılımın kurumlara avantaj sağladığına ve aynı zamanda ekonomik büyümeyi hızlandırdığına işaret ediyor. Kamu kuruluşları, yargı kurumları ve Türkiye’deki özel sektörün korsan yazılım kullanımını azaltıp lisanslı yazılım kullanımını artırarak bu potansiyel kazançlardan yararlanmak için ellerindeki tüm fırsatları değerlendirmesi gerekiyor.” Bu bağlamda lisanslı yazılım kullanımının yüzde 1 oranında artması safi milli hasılaya 464 milyon dolar katkı sağlıyor ve lisanslı yazılıma yapılan her 1 dolarlık yatırım 144 dolarlık kazanca karşılık geliyor.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics