Genel 27 AĞUSTOS 2013 / 15:33

Kurumlar hedefli saldırılardan kurtulamıyor

Mobil tehditler artıyor,mobil bankacılık siber saldırıların merkezinde ve kurumlara yönelik hedefli saldırılar hala engellenemiyor.Bu yılın ilk çeyreğinde 509 bini bulan kötü amaçlı ve yüksek risk taşıyan Android uygulama sayısı, ikinci çeyrekte 718 bini aşıyor. Çevrimiçi bankacılık güvenliği konusundaki bilincin hızla artması gerektiği öne çıkıyor. Siber saldırganlar, kullanıcıları sosyal mühendislik yöntemleriyle  kandırıyor.

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, 2013 2. çeyrek raporu ile ilgili yaptığı  açıklamada akıllı telefon satışları cep telefonları geride bıraktığını söyledi. Akıllı mobil telefonların siber saldırıların kurbanı olduğunu özellikle Android işletim sisteminin çokça saldırı aldığını söyleyen  Börekçioğlu, çevrim içi bankacılık bankacılık konusunda güvenlik tedbirleri alınması gerektiğinin altını çizdi.

2013 yılı ikinci çeyreği siber güvenlik sonuçlarına göre, OBAD zararlı yazılımı ve “Master Key” açığının ortaya çıkması, Android ekosistemindeki açıkların bulunmasında siber suçluların kabiliyetlerini geliştirdiklerini ortaya koyuyor. Bu çerçevede alınacak güvenlik önlemlerinin de geliştirilmesi gerekiyor. Özellikle bankacılık işlemlerine yönelik saldırıların tüm dünyada yaygınlaşması bu konunun önemini ortaya koyuyor.

Türkiye istenmeyen e-posta yolluyor
Türkiye, en çok istenmeyen e-posta gönderen ilk 10 ülke arasındaki yerini koruyor. Bununla birlikte Türkçe de en fazla istenmeyen e-posta gönderilen dillerden biri olma özelliğini taşıyor.
Kurumlara yönelik 'Hedefli Saldırılar' la mücadele etmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Daha çok Asya/Pasifik merkezli yürütülen Naikon ve Safe saldırılarında kurbanların IP adreslerinin dünyanın yüz ülkesine dağılması  ve kurumların karşılaştıkları sorunları gözler önüne seriliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics