Genel 22 OCAK 2013 / 10:37

Kuzey Kore'de aslında ne oldu ?

Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, büyük tartışma yaratan Kuzey Kore gezisi sonrasında gezinin içeriği ile ilgili olarak küresel internete bağlı olmayan bir Kuzey Kore’nin ekonomik olarak da dünyadan kopacağı ve geride kalacağını yetkililere söylediğini belirtmiş fakat bunun dışında pek fazla bir bilgi vermemişti. The Verge’de çıkan bir yazıda Eric Schmidt’in Google heyeti ile birlikte seyahate katılan kızı Sophie’nin seyahatle ilgili olarak yazdığı yazı ele alındı. Seyahatle ilgili olarak, Google heyeti dahilinde ziyarete katılan Schmidt’in kızı Sophie’nin Google Sites üzerinden yazdığı “ Bundan daha acayip olamam “ başlıklı yazı konuyla ilgili olarak babasının açıklamalarından çok daha ayrıntılı bilgiler içeriyor. Sophie’nin deyimiyle gezi tam olarak sanki gerçek insan davranışlarıymış gibi sahnelenen birçok planlı ve önceden ayarlanmış senaryodan oluşuyor.

 

Sophie’nin yazısında belirttiği bir başka ayrıntı ise Kuzey Koreli insanların kendi ülkelerinde durumun farkında bile olmayan birer esir oldukları ve ziyareti açıklayan en kapsamlı tanımın da tam manasıyla ülke boyutunda yaşanan bir Truman Show olduğu yönünde. Babası tarafından eski New Mexico Valisi Bill Richardson’un da bulunduğu özel delegasyona davet edilen Sophie, ziyaretin asıl amacının belirsiz olduğunu açıkladı. Reuters’ın ilettiğine göre ise ziyaret planlarına tutuklu Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılması için yapılacak müzakerelerin de dahil olduğu iddia edilmişti. Sophie’nin ziyaret izlenimleri bu iddalara yönelik olumlu ya da olumsuz herhangi bir kesin görüş belirtmemekle birlikte seyahatle ilgili birçok renkli ayrıntıyı içeriyor.

 

Yazıda açıklanan bazı olaylar zaten basın tarafından biliniyor olsa da Schmidt’in kızı Sophie bu olaylara değişik ayrıntılar ekliyor. Örneğin e-Potemkin Köyü olarak adlandırdığı, Kim ll Sung Universitesi’ndeki bilgisayar laboratuvarına yapılan ziyareti ürkütücü olarak tasvir eden Sophie, oraya oturtulan insanların aslında bilgisayar başında hiçbir şey yapmadıklarını sadece birkaç kişinin bir şeylere tıkladığını diğerlerinin ise sadece ekranlara baktığını belirtiyor. Bunun yanında en rahatsız edici ayrıntının ise kalabalık bir heyetin etrafında onlarca basın mensubuyla içeriye girmesine rağmen tek bir kişinin bile kafasını çevirip bakmadığını en ufak bir göz kontağı bile kurmadığının olduğunu belirten Sophie, laboratuvardaki insanları birer heykel gibi oturduklarını söylüyor.

 

Aynı zamanda yazıda ülkedeki teknolojik altyapının ise garip bir yapıda olduğunu belirtiliyor. Bazı ürün ve servislerin sadece özel toplumsal sınıflar için kullanım izni olduğunu anlatan Sophie Scmidt, Kore Bilgisayar Merkezinde katıldığı garip tüketici elektroniği fuarında en yeni icad olarak sunulan ürünün ise gerçek internete bağlanabilen Android işletim sistemli bir tablet olduğunu aktarıyor. Durumun asıl garipliğinin ise burada sergilenen hiçbir ürünün aslında Kuzey Koreli bir vatandaşın evine girmesinin imkanı olmadığından kaynaklandığını belirten Scmidt, durumu ‘varolmayan bir Pazar için üretilen ürünler’ şeklinde açıklıyor.

Sophie Scmidt’in ziyaretle ilgili olarak kaleme aldığı izlenimlere buradan ulaşabilirsiniz.

https://sites.google.com/site/sophieinnorthkorea/

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics