Genel 09 EYLÜL 2013 / 15:33

LED, aydınlatmanın odağında

Mağazalarda LED aydınlatma dekor sisteminin doğru kullanılması, satışlarda yüzde 3.45 artış sağlıyor. 

Philips’in, EHI Araştırma Enstitüsü işbirliğinde gerçekleştirdiği araştırmaya göre, LED teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen doğru bir mağaza aydınlatması, satışlarda yüzde 3.45, satış hacminde ise yüzde 4.71’lik bir artış yaratıyor.
Moskova Vegas Mall Alışveriş Merkezi’nin, Paris’in en ünlü alışveriş merkezi Galeries Lafayette’in, Türkiye’deki Kelebek Mobilya mağazalarının aydınlatmasını üstlenen perakendede doğru aydınlatma ile elde edilen kazanımları paylaştı.
Yeşil mağazalar
Araştırmaların Philips Türkiye CEO’su Göktuğ Gür, “Perakende sektörünün global trendlere göre ortalama mağaza boyutlarının 2020’ye kadar yaklaşık yüzde 20 küçüleceğini beklediklerini söyledi.
Teknolojik gelişmeler perakende pazarına akıllı sistemleri de taşıdı. Mobil kanallar, alışveriş ekranları , sesli ekranlar gibi sistemlerle donatılan mağazalar, etkileşimi artırıyor . Buna karşın, elektronik donanımın mağazalarda daha yoğun kullanımı elektrik kullanımı açısından maliyetleri artıyor. Perakende sektörünün yüzde 2’sini oluşturan ,elektrik tasarrufuyla ön plana çıkan doğa dostu yeşil mağaza oranınınsa önümüzdeki 7 yıl içinde yüzde 30'a ulaşması bekleniyor. Bu da enerji kullanımının yüzde 20 düşürülmesini sağlayacak bu gelişmede Philips, LED teknolojisini önemli bir unsur olarak değerlendiriyor.

Marka etkisi

Philips’in yaptırdığı araştırmalar, iyi bir aydınlatmanın müşterilerin mekanda kalma süresini, alışveriş yapma eğilimini olumlu etkilediğini ortaya koydu. Müşterinin alışveriş yaparken bulunduğu ortam ve yaşadığı tatmin, markayla kurduğu duygusal bağ ve oluşturduğu sadakat üzerinde oldukça önemli.  Bunun ötesinde uzun vadede, ürünlerin teşhir edildiği ortamın müşteri üzerinde yarattığı  hislerin, genel olarak marka algısıyla da ilişkilendirildiği de ifade edildi. Yani tüketicilerin,  ürünün logosu gibi aydınlatma  dekorlarıyla da marka arasında bir bağ kurdukları ortaya kondu.

Saatte onsekiz dakika daha fazla alışveriş

Alışveriş sırasında farklı renk, tonlama ve gölgelerle etkisi artırılan LED aydınlatma sistemleriyle müşterinin yönlendirilmesi, satışlarda yüzde 3.45, satış hacminde ise yüzde 4.71’lik bir artış yaratıyor. İyi aydınlatılmış bir mağaza , müşterilerinin mağaza içinde kalma isteğini yüzde 30 artırıyor. Bu da müşterilerin her bir saat için 18 dakika daha uzun süre alışveriş alanında kalması demek.

 Philips perakendeciye LED öneriyor

Philips’in Hasselt Üniversitesi’yle birlikte yaptığı bir süpermarket üzerinde yaptığı çalışmada LED tabanlı dinamik bir aydınlatmanın, tüketicilerin markette geçirdiği süreyi artırdığı ortaya konuyor. Firma  LED aydınlatmanın önünün açık olduğunu, bu konuda çalışmaların devam edeceğini söylüyor. Aydınlatma sektörünün gelişme eğiliminin LED olduğunu ifade eden Philips, yeni ürünler geliştireceğini haber veriyor ve Türkiye perakende sektöründeki küçülme eğilimine karşı mağazalarda aydınlatma ile fark yaratmanın karlılığı olumlu etkileyeceğini hatırlatıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN