Genel 14 ŞUBAT 2013 / 15:08

Microsoft bakış açısını değiştiriyor

Zamanında Microsoft tarafından kanser gibi görülen açık kaynak yazılım camiası mevcut dönemde Microsoft tarafından yakından takip ediliyor.


Microsoft’un gelirleri her ne kadar Windows ve Office yazılımlarına dayansa da, yazılım şirketinin son yaklaşımına göre gelecek internet bazlı bulut bilişim temelinde şekilleneceği ve bu platformlara yazılım geliştiren grupların açık kaynaklı yazılıma doğru kayacakları öngörülüyor.


Wired’da yayınlanan habere göre, Microsoft cephesinde son dönemde açık kaynaklı yazılım dünyasıyla ilgili radikal fikir değişikliklerinin olduğu vurgulandı.  Geçtiğimiz sene Microsoft’un Azure bulut platformu için çıkardığı Linux servisinin ardından açık kaynaklı kod paylaşım sitesi GitHub’la yakın temasta olduğu belirtildi. GitHub aynı zamanda Microsoft’un bu konu üzerine faaliyete geçirdiği CodePlex isimli sitenin de en büyük rakibi.


Yaklaşık 7 sene önce CodePlex’i tanıtan Microsoft, bu proje ile programcıların birbirleriyle kod paylaşımı yapabilecekleri bir platform yaratmayı hedeflemişti. Fakat San Fransisko merkezli bir şirket olan GitHub ise bu platform fikrini Microsoft’tan bağımsız bir platformda daha iyi bir şekilde hayata geçirerek internet üzerindeki en çok takip edilen kod geliştirme ve paylaşım platformu haline gelmişti.


Microsoft yakın zamanda Azure platformu için uygulama geliştirmeye yönelik araçları CodePlex’den ziyade GitHub üzerinden yayınlamıştı. Hatta gelecek vaat eden SignalR isimli .NET web aracı da GitHub üzerinden yayınlandı.


GitHub’da mühendislik yapan eski Microsoft çalışanı Phil Haack’in deyimiyle GitHub, Microsoft için yeni bir dünyayı temsil ediyor. Haack aynı zamanda GitHub’ın diğer topluluklara ulaşmak için etkili bir yol olduğunu ve eğer Microsoft’un diğer topluluklarla müşterek çalışma ortamı yaratabilmek için onların gerçekten aktif olarak bulunduğu bir platformda aktif olmaları gerektiğini belirtti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics