Genel 29 OCAK 2014 / 12:46

Mobil ağlar tehlikede

2013'te  yüksek hacimli saldırılar artarken, veri merkezleri ve mobil ağlar sıklıkla etkili saldırılara hedef oldu.

2013'te mobil ağlara yönelik siber saldırılar yüzde 36, şifreli web hizmetlerini (https) hedef alan uygulamalara yönelik saldırılar yüzde 17 arttı.

Arbor Networks, Kasım 2012 - Ekim 2013 dönemini kapsayan dokuzuncu Yıllık Küresel Altyapı Güvenliği Raporu'nu yayımladı. Servis sağlayıcılar, şirketler, bulut ve barındırma hizmet sağlayıcıları ve diğer ağ operatörlerinden 220'sinin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonucu ortaya çıkan veriler, bilgi güvenliği alanında artan tehdit ve saldırıların gerçek boyutunu ortaya koyuyor.

Arbor' un Yıllık Küresel Altyapı Güvenliği Raporu, şifreli web hizmetlerini (https) hedef alan uygulama katmanı saldırıları, geçen yıla oranla yüzde 17 arttığını gösteriyor. Yüzde 10'u her ay 100'den fazla saldırıya uğrayan veri merkezlerinin, yüzde 70'i DDoS saldırısına uğradı. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 50 artış gösteren DDoS saldırıları bu yıl mobil internet alanında da çok etkili oldu. Mobil altyapılarındaki DDoS saldırıları, geçtiğimiz yıla oranla iki katına çıktı.

Mobil ağlara yönelik siber saldırılar yüzde 36 arttı

Ankete, bilişim sektörünün farklı alanlarından katılımcılar DNS altyapısı üzerinde müşterilerini etkileyen DDoS saldırılarına maruz kaldıklarını belirtirken, bu oran geçen yıla gore yüzde 25'lik bir artış gösterdi. Arbor'un raporunda  en yüksek saldırı saniyede 309 Gb boyutunda kaydedildi. Bu saldırıyı 200, 191, 152 ve 130 Gb lık saldırılar takip etti. Geçtiğimiz yıl kaydedilen en yüksek saldırıysa 100 Gb boyutundaydı.

Bu güvenlik açıklarına karşın,  kurumlarında 4'te 1'inden fazlasında DNS güvenliğinden sorumlu bir grup bulunmuyor. Güvenlik sorununun ihmali, hem prestij kaybına hem de maddi zararlara yol açıyor. Mobil hizmet sağlayıcıların yüzde 20'sinden fazlası, herhangi bir güvenlik olayı nedeniyle müşterilerinin sayısında geçen yıla oranla üçte bir oranında gözle görülür bir azalma yaşadıklarını belirttiler.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics