Genel 30 EKİM 2013 / 18:12

Mobil bankacılık yüzde 109 arttı

Pozitron yeni raporuyla Türkiye’deki mobil bankacılık pazarının haritasını çıkardı. Türkiye’deki mobil bankacılık uygulamalarını ve beklentilerini masaya yatırdı.Mobil teknoloji şirketi Pozitron, “Türkiye’de Mobil Bankacılık Uygulamaları” raporunu yayımladı. Toplamda 16 bankanın iOS ve Android tabanlı mobil bankacılık uygulamalarını inceleyerek, mobil uygulamaların performans ve kalitelerini kullanıcıların kamuya açık platformlarda yapmış oldukları yorumlara göre değerlendirdi. Bankaların, müşterilerine sundukları mobil hizmetleri gözden geçirmeleri konusunda yol gösterici nitelik taşıyan rapor, mobil bankacılık uygulamalarından beklenenleri ve uygulamaların eksik görülen yanlarını da gözler önüne serdi.

Mobil bankacılık kullanıcı oranı  yılda yüzde 109 arttı

Türkiye’deki mobil bankacılık pazarını Türkiye Bankalar Birliği’ nin yıllık mobil raporuna göre değerlendiren Pozitron, 2012 Haziran' dan itibaren 1 yıllık dönemde mobil bankacılık kullanım oranının yüzde 109 oranında arttığını vurguluyor.

Mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirilen finansal işlemlerin (para transferi, kredi kartı işlemleri, yatırım işlemleri, vb.) ise 1 yılda yüzde 211 oranında arttı.

Google PlayStore ve Apple iTunes Store’daki kullanıcı yorumlarına göre değerlendirme yapan rapor, en beğenilen iOS tabanlı mobil uygulamalarına sahip üç banka ve uygulamaları Türkiye Finans Katılım Bankası – Türkiye Finans Mobil Şube, Türkiye İş Bankası – İşCep ve Türk Ekonomi Bankası – CEPTETEB olarak sıralanıyor.

En beğenilen Android tabanlı bankacılık uygulamalarını sunan banka ve uygulamalar ise sırasıyla, Yapı Kredi Bankası – Yapı Kredi Mobil Bankacılık, Akbank – Akbank Direkt ve ING Bank – ING Bank Mobil olarak sıralanıyor.

Artık alternatif olarak değil, bir ana hizmet olarak görülen mobil bankacılık kullanıcıların  uygulamalardan en çok şikayet ettikleri dört sorun “işlem sayısının azlığı”, “kötü kullanıcı deneyimi”, “kötü tasarım” ve “uygulamanın aniden kapanması/donması” olarak sıralanıyor.

Pozitron Kurucusu ve CEO’su Fatih İşbecer,“Mobilin potansiyelini kavrayıp önceden yatırım yapan bankalar hızla büyüyor,  rekabette öne geçiyor. Kullanıcı deneyimi ve metodolojisine hakim olan, deneyimli bir mobil iş ortağı tüm bankalara mobil platformda destek olabilir. Uygulamayı kullanıcı deneyimi açısından test etmek, uygulamada yapılacak işlemlerin önceliklendirilmesi, olası hatalara karşı önlem almak ve uygulamanın şık bir tasarıma sahip olmasına imkân tanıyacak bir tasarım ekibini bünyesinde barındırmak, deneyimli bir mobil iş ortağın sahip olması gereken kriterlerin başında geliyor. Mobilin artık alternatif bir kanal olmadığı, esas kanalın ta kendisi olduğu gerçeğini kavrayan bankalar, deneyimli iş ortaklarıyla birlikte müşterilerinin beklentilerine her daim yanıt verebilirler.” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics