Genel 21 ŞUBAT 2010 / 18:00

Mobil Fırtına sona erdi

İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilen GSMA Mobile World Congress’te birbirinden ilginç teknolojiler sahne aldı. Etkinlikte özellikle 4G teknolojileri ön plana çıkarken, geçen yılın yıldızı çevreci baz istasyonları yerini mobil uygulamalara bıraktı. Çevreci ürünler, depolama ve mobil pazarlama hizmetleriyle akıllı telefonlar da ilgi çeken alanlar oldu.

Barselona’daki GSMA Mobile World Congress (MWC) 15 – 18 Şubat günlerinde gerçekleştirildi. Gözler 4N’de akıllar mobil uygulama ve işletim sistemi savaşlarında kaldı. Katılımcılar 4N konusunda alınacak yollar için azami çaba harcama ve çevreci teknolojileri en verimli şekilde kullanma ve mobilin nimetlerinden daha fazla yararlanma gibi konularda fikir birliğine vardı.
Geçtiğimiz yıl etkinlik küresel krizin de etkisiyle neredeyse yarı yarıya küçülmüştü. Bu sene geçen yıla göre katılımcı şirket, ziyaretçi ve sponsor sayılarında bir artış olsa da hala kriz öncesindeki yani 2008 rakamlarına ulaşılmamış görülüyor. Etkinlik için ziyaretçiler katılmak istedikleri fuar ve kongredeki etkinliklere bağlı olarak bin ila 4 bin 900 avro civarında bir ödeme yapıyor.
2010 yılında 5 milyar mobil abone
ITU (International Telecommunication Union) tarafından açıklanan rakamlara göre 2010 yılında dünya çapındaki mobil abone sayısı 5 milyar civarında olacak. Tüm bölge ve büyük pazarlarda artış hızını koruyacak olan abone sayısı, böylece dünya genelinde sahip olduğu yüzde 50’lik penetrasyonu bozmuş olacak. ITU’nun rakamlarına göre 2009 yılı sonuna kadar 4.6 milyar mobil aboneliğe ulaşılmış durumda. ITU, mobil abone sayısının dünyada gelişmiş ülkeler tarafından mobil sağlık hizmetleri gibi projelerin artırılıp vatandaşla buluşmasıyla birlikte sayının 2010 yılında beş milyara ulaşmasını bekliyor.
ShowStoppers
Her sene Barselona’daki etkinliğin hemen bir gün öncesinde ShowStoppers adlı bir fuar özeti düzenleniyor. Bu etkinliğin amacı MWC’den bir gün önce en önemli katılımcıları bir araya getirerek şehir merkezindeki lüks bir otelde katılım planlarını aktarmalarını sağlamak. Bu yıl Hilton’da yapılan ShowStoppers’ta, Alcatel-Lucent, Bitstream Netcomm, NewBay Software, Novatel, Opera, Powerwave, RedMere, Sentry Wireless, YouGetItBack.com ve Zapa gibi kırkın üzerinde katılımcı ürün ve çözümlerini tanıttı.
2010’da büyüme yüzde 1,5
IDATE’nin rakamlarına göreyse küresel mobil donanımları pazarında, 2009 yılında toplam 284 milyar avroluk bir hacim oluştu. Şirket pazarın büyüme oranı için ise yüzde 1,5 rakamını açıkladı. Beklendiği gibi, 2009 telekom tarafında zor bir yıl olarak kayıtlara geçti. 2008 yazında başlayan yavaşlama 2009’un ilk yarısı itibariyle ekipman üreticilerini bir hayli zorlamıştı.

Mobil Firtina3Vodafone’dan yeni ürünler

MWC’nin en ilgi çeken alanlarından biri Vodafone salonuydu. Vodafone’un MWC’de tanıttığı ilk ürün iki yeni ve ucuz cep telefonu oldu. Vodafone 150 ve 250 olarak adlandırılan ürünler düşük seviyedeki pazarlarda satışa sunulacak ve 150, 15, 250 ise 20 dolardan satışa sunulacak. Ürünler aralarında Türkiye’nin de olduğu Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Gana, Kenya, Mozambik, Tanzanya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan ve Katar’da kullanıcılarla buluşacak. Öte yandan fuarın ikinci gününde düzenlenen ortak basın toplantısında Vodafone CEO’su Colao Vittorio önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında arama motorlarını adil davranmamakla eleştiren Vittorio, Google ile aralarında fırtınalar estirecek sözler sarf etmekten kaçınmadı. Vittorio Colao, “Google’ın web üzerindeki arama gücünün yüzde 80’ini elinde tuttuğunu, bunun da yakın bir zamanda kullanıcının seçim gücüne zarar verecek nitelikte olacağını vurguladı. Endeksleme sonuçlarının bu güçle birlikte kolaylıkla manipüle edildiğinin ve buna karşı önlem alınması gerektiğinin altını çizen Colao, “Bir şirket böyle bir gücü elinde tutmamalı” dedi. Açıklanan önemli rakamlardan biri de geçtiğimiz yıl satılan 300 bin adetlik Samsung 360 serisi oldu. Şirket benzer telefonlarda kullanılabilecek 7 binin üzerindeki uygulamanın da Vodafone Apps Store’dan satın alınabileceğinin bilgisini MWC’de paylaştı.

MWC’den kısa kısa haberler

. Mobil güvenlik
Kaspersky Lab, akıllı telefonları her türlü tehdide karşı korumak için tasarlanan ve bütünleşik bir çözüm sağlayan, Kaspersky Mobile Security 9’u sunduğunu MWC’de açıkladı. Security 9, sağladığı üstün güvenlik seviyesinin yanı sıra, yeni ürün özel bilgilerin korunmasında da güçlü bir çözüm içeriyor. Kaspersky Mobile Security 9, Symbian 9.1, 9.2, 9.4 ve Windows Mobile 5.0, 6.0-6.5 içeren akıllı telefonları destekliyor.

. RIM’e ödül
Research In Motion (RIM) MWC’den ödülle dönüyor. Kongrenin Mobil Dünya Ödülleri çerçevesinde, BlackBerry Kurumsal sunucusu v.5 (BlackBerry Enterprise Server) “En İyi Kurumsal Mobil Ürün veya Hizmet” dalındaki ödülün sahibi oldu. Bağımsız bir endüstri panelinden oluşan jüri, BlackBerry Kurumsal Sunucusu v5’i şirketlerin daha “akıllı” ve hareket halindeyken daha verimli çalışmalarını sağlamasıyla en yenilikçi mobil araç olduğuna karar verdi.

. Alcatel-Lucent kazanıyor.
Alcatel-Lucent, MWC’de yeni LTE müşteri anlaşmalarını duyurdu. Bu anlaşmaların çoğu, ağ mimarisi, bütünleştirme hizmetleri ve zengin bir LTE ekosisteminin kurulmasına yönelik girişimleri içeren, uçtan uca çözülmeden yararlanıyor. MWC’de yapılan başlıca duyurular ise şöyle: China Mobile ilk LTE çağrısı, Telefonica ilk LTE çağrısı, Orange, Cox Communications, SFR, AT&T ve son olarak 17 Şubat’ta imzalanan MTS LTE sözleşmesi.

. Defne’den yeni çözümler
Bu yıl dördüncü defa fuara katılan Defne Bilgi İşlem çeşitli ürün ve çözümlerini standında tanıttı. 3G ile önemi bir kez daha ortaya çıkan katma değerli servisler alanında çözüm ve altyapı uygulamalarını tanıttıklarını belirten Defne Bilgi İşlem Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu,  “Fuarda telekom sektörüne yönelik 3G Video Avatar Service, 3G Video Chat&Dating, Video RBT, Background Music, Voice Changer, Sponsored Call, Collect Call, Roaming Service gibi ürünleri tanıttık. Ayrıca Mobil Pazarlama Platformu ve Kobi Call Center ise kurumsal alana yönelik olarak tanıttığımız ürünler” dedi.
. WiMAX’e son adımlar
İş ortağı Alvarion’la birlikte Türkiye’de pilot WiMAX uygulaması için gün saydıklarını belirten Net İletişim Genel Müdürü Ömer Demir, “MWC’de iş ortağımız Alvarion WiMAX ürünlerini tanıtıyor. Türkiye’de emniyet ile gerçekleştirdiğimiz projede polis otolarının 80-90 kilometre hızla giderken dahi görüntüleri gönderebilecekleri hızda bir proje bu ve çok yakında projenin duyurusunu ülkemizde gerçekleştireceğiz” şeklinde görüş belirtti.

. Telenity her sene olduğu gibi yine fuarda
MWC’ye kurulduğu günden bu yana düzenli olarak katılan Telenity, yeni ürünlerini fuarda sergiledi. Fuarın geçen yıla oranla daha hareketli ve kalabalık olduğunun altını çizen Telenity Genel Müdürü Şerif Beykoz, “Kurulduğumuz yıldan bu yana her yıl düzenli olarak bu etkinliğe katılıyoruz. Baktığınız zaman Türkiye’den bizimle birlikte sadece altı şirket var burada. Aslında bu konuda çok ciddi devlet destekleri var ancak şirketlerimiz bu desteklerin henüz farkına varmış değiller” şeklinde görüş belirtti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics