Genel 04 MART 2012 / 13:56

Mobilin kalbi Barselona’da attı

27 Şubat-1 Mart tarihleri arasında yedinci kez İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilen GSMA Mobile World Congress, mobil dünyanın tüm yeniliklerinin katılımcılara sunulduğu dev bir tiyatro sahnesi gibiydi. Dünya Mobil Kongresi MWC; operatörlerin yarışı, uygulama üreticilerinin rekabeti derken son olarak da akıllı cihaz üreticilerinin yoğun rekabetine tanıklık etmemizi sağladı. Ülkemizden de Argela, Arvento, Defne, Oksijen, Telenity ve Turp gibi şirketler de mobil çözüm ve ürünleriyle etkinlikte boy gösterdi.

Mobil uygulamalardan, altyapı üreticilerine, akıllı cihaz üreticilerinden servis sağlayıcılara, mobil ödeme sistemlerinden araç takip sistemlerine kadar mobil dünyanın tüm nimetleri Barselona’da sahne aldı.
ITU tarafında mobil genişbant teknolojisinin Şubat 1992’de bir standart olarak kabul edilmesinden bu yana tam tamına yirmi yıl geçti. Bu anlamda mobil genişbantın yirminci yılına denk gelen Dünya Mobil Kongresi MWC, operatörlerin yarışı, uygulama üreticilerinin rekabeti derken son olarak da akıllı cihaz üreticilerinin de yoğun rekabetine tanıklık etmemizi sağladı. Ülkemizden de Argela, Arvento, Defne, Oksijen, Telenity ve Turp gibi şirketler de mobil çözüm ve ürünleriyle etkinlikte boy gösterdi.
Etkinlikte altyapı tarafında özellikle LTE ve 4N teknolojileri ön plana çıktı. Fuarda mobil uygulama ve işletim sistemi savaşları kıran kırana geçerken, markaların yeni tabletlerini ve akıllı telefonlarını test etmek isteyen katılımcılar stant önlerinde kuyruklar oluşturdu. Fuarın en çok konuşulan konularından biri gelecek seneki yer değiştirme operasyonu olurken teknoloji olarak da 41 MP kamerası olduğu iddia edilen ürünün teknik testlerde en fazla 8.2 MP fotoğraf verebilmesi oldu.
Bu yıl geçtiğimiz seneye göre katılımcı şirket sayısında bir azalma olsa da 50 bin kişilik katılımcı sayısının 70 bine çıkması ve yapılan iş ortaklıklarının sayısının artması mobil teknolojilerin ne denli hızlı geliştiğinin açık bir göstergesi oldu. MWC için ayrılan kongre alanı değişmezken fuar alanı ise geçen yıla göre 11 bin 500 metrekare büyütülerek 70 bin 500 metrekareye çıkarıldı. GSMA tarafından beş yılda bir yeri değiştirilen ancak gelen baskılar sonucunda yedinci kez Barselona’da gerçekleşen etkinliğin önümüzdeki yıl daha küçük bir Avrupa şehrine taşınması gündemde. Ayrıca Uzakdoğulu ve ABD’li şirketlerin etkinliği Kuzey Amerika’ya taşıma gayreti de devam ediyor.
Etkinlik kapsamında Huawei, dört çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefonu Huawei Ascend D quad’ı tanıttı. Ascend D quad, 4,5 inç ebatlı telefonlar arasındaki en kompakt forma sahip. Huawei, Eylül ayında piyasaya çıkması planlanan ürünü ülkemizde de aynı tarihlere yetiştirmeye çalışıyor.
MWC kapsamında etkin olarak yer almayan Turkcell, büyüyen yapısı ve işbirlikleriyle etkinliğin en çok konuşulan operatörlerinden biri olmayı başardı. GSMA Ödülleri’nden birini de almayı başaran Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Akıllı telefonlar PC’lerin satışını geçti, tabletlerin de satışı 2016’da PC’leri geçecek. İstihdama ve ekonomilerin kalkınmasını tetikleyen çok önemli bir güç” dedi.
MWC kapsamında sohbet etme şansı bulduğumuz Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir de “Türkiye’de Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’dan sonra en çok taraftarı olan kulüp belki de Barcelona. Biz de hem bu gerçekten hem de bu fuardan yola çıkarak tıpkı Türkiye’de büyük kulüplerimiz için ürettiğimiz mobil modemlerin bir benzerini de FC Barcelona için yaptık” dedi.
Dünya Mobil Kongresi ile ilgili ayrıntılı bilgileri, 19 Mart tarihinde BThaber Gazetesi ile birlikte dağıtılacak olan özel MWC yayınında bulabilirsiniz.

Hans VestbergEricsson’dan MWC’ye LTE damgası

Kendisine ait bir salonda ürün ve çözümleri sergileyen Ericsson, MWC’nin en güçlü katılımcılarından bir tanesiydi. LTE, OSS/BSS, Yönetilen Hizmetler, Akıllı Telefon Ağ Optimizasyonu, Mobil Ticaret, HD Video gibi hizmetlerini salonunda katılımcılarla paylaşan şirketin CEO’su Hans Vestberg, açılış konuşmasında Western Union ile hızlı mobil finansal servisler için güçlerini birleştirdiklerini duyurdu. Western Union servislerinin ve Ericsson platformlarının bütünleşmesiyle mobil ağ operatörleri mobil finansal servislerinin hayata geçmesini hızlandırabilecek.
Hans Vestberg, “Kullanıcılar, sosyal ağlara haberlere, oyunlara, uygulamalara ve buna benzer içeriklere her yerden ulaşabilmeyi istiyor. Burada tanıtacağımız Akıllı Telefon Ağ Optimizasyonu, operatörlerin bu zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olacak” dedi.
Ericsson’u LTE teknolojisinde önde gelen oyunculardan biri olarak tanımlayan Vestberg, “Ericsson olarak Qualcomm, LG, Sony, Renesas, Nvidia ve ST-Ericsson ile işbirliği yapıyoruz. LTE eko sistemini güçlendirmek için bu şirketler tarafından üretilen cihaz ve yonga setleri için kapsama sağlamayı da amaçlıyoruz şeklinde görüş belirtti.
MWC’de sohbet etme şansı bulduğumuz Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Başkanı Anders Lindblad, “Mobil Dünya Kongresi 2012’de Ericsson üç yeni hizmet sunuyor; operatörlerin şebekelerinin servis kalitesini güvence altına alan ve verilerine anında ulaşmalarına yarayan Smartphone Ağ Optimizasyonu, son kullanıcı servis kalitesini izlemeye yarayan Yönetilen Son Kullanıcı Servis Güvencesi ve son olarak da operatörlere bulut bilişimde yardımcı olan Veri Merkezi Yapı ve Optimizasyonu. Bu yıl 400 milyon olarak tahmin edilen ve 2016 yılının sonuna kadar 4 milyara ulaşması beklenen akıllı telefon satış rakamları gösteriyor ki şebeke servis kalitesinin devamlılığının sağlanması için sürekli modernleşen yeni teknoloji ve hizmetlere ihtiyaç olacaktır ki biz de bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde görüş belirtti.
Ülkemizde de uzun süre Ericsson’da yöneticilik yapan Ericsson Küresel Pazarlama Direktörü Yiğit Kulabaş, “Ericsson, endüstrideki en kapsamlı OSS/BSS portföyüne sahip ve yakın zamanda Telcordia şirketini satın alarak bunu daha da güçlendirdik. Operatörlere kullanıcı deneyimini nasıl optimize edebileceklerini, bunu kazanca nasıl dönüştürebileceklerini, ağa yapılan yatırımları desteklemek ve iş fırsatları yaratmak için iş ve destek sistemlerini dönüştürerek Networked Society çerçevesinde nasıl inovatif davranabileceklerini aktarıyoruz” dedi.

Yönetilen servisler
Yönetilen servisler Ericsson’un en iddialı olduğu alanlardan bir tanesi. Uzun yıllar Ericsson Türkiye’de görev yapan ve profesyonel hayatını Stockholm’de sürdüren Ericsson Küresel Hizmetler Pazarlama İletişimi Direktörü Cenk Kırbaş, “Yönetilen hizmetler tarafında müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda radyo sinyalinden, çekirdek ağa, oradan BT altyapısına kadar bütün sistemi yönetmek için gereken araçları sağlıyoruz. Küresel anlamda baktığımız zaman hizmet verdiğimiz operatörler üzerinden 900 milyon aboneyi yönetiyoruz ki bu çok ciddi bir rakam” dedi.
ETİKETLER : featured Sayı:861

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics