Genel 26 ARALIK 2012 / 14:30

Müşteri ile etkileşim fark yaratacak

Sosyal, lokal ve mobil platformları bir araya getiren SoLoMo konseptinin online pazarlama alanında 2013’e damga vuracağını belirten Yellow Medya Ürün Müdürü Gürkan Ketenciler, etkili içerikler üreterek müşterileri ile her an her yerde etkileşim içine giren firmaların fark yaratacağını söyledi.2012’nin online pazarlama alanında müşteri odaklı uygulama ve kampanyaların öne çıktığı bir yıl olduğuna değinen Ketenciler şöyle konuştu;
“Online pazarlamanın olmazsa olmazı olarak görülen banner’lar, önceki yılların aksine, 2012’de sadece ziyaretçi trafiğinin yüksek olduğu sitelere değil, potansiyel müşterilere ulaşılabilecek şekilde, odaklı bir biçimde yayınlandı. Video sitelerine olan ilgi artarken, ‘Pre-roll’ olarak da adlandırılan video önü reklamlar da bu yıl pazarlama profesyonellerinin öncelikli tercihleri arasında yer aldı”

Sosyal ağların kullanımın artması ile birlikte 2012 yılında ‘sosyal vatandaş’ ve ‘sosyal tüketici’ kavramlarının hayatımıza girdiğini belirten Ketenciler, Facebook ve benzeri sosyal ağların, yaş, cinsiyet ve ilgi alanları gibi kategori bazında reklam olanağı sağladığı için, bu tür platformlardaki reklamların tıklanma oranının da arttığını söyledi.

Akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanımındaki artışın 2012’de online pazarlamayı biçimlendiren olguların başında geldiğini vurgulayan Ketenciler sözlerini şöyle sürdürdü;
“Alım gücü yüksek kesimin sürekli yanında bulundurduğu internete bağlı akıllı cihaz sayısının artması ile birlikte mobil uygulamalara olan talep de önemli oranda arttı. Markalar bu kapsamda kurumsal iPhone ve Android uygulamaları geliştirerek kullanıcılara mobil ortamda da ulaştılar. Mobile yönelik bu trendin 2013 yılında da süreceğini rahatlıkla söyleyebiliriz”

“Şirketlerin yüzde 36’sının internet sitesi yok”

Şirketlerin 2012 yılında online platformlarda yaptıkları en büyük hataya da değinen Gürkan Ketenciler, şu bilgileri verdi:
“Türkiye’nin en büyük firma rehberi Yellow.com.tr’nin veritabanında bulunan 800 bini aşkın firmayı kapsayan analizimize göre, ülkemizdeki firmaların sadece yüzde 36,6’sının internet sitesi bulunuyor. Dahası, bu web sitelerinin de sadece yüzde 1’i mobil cihazlarla uyumlu. Online ve mobil platformların bu denli yoğun kullanıldığı bir dönemde, rakamların bu kadar düşük olmasının pazarlama açısından yapılmış çok büyük bir hata olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında, yine sosyal ağların bu kadar çok kullanıldığı günümüzde birçok firmanın Facebook, Twitter, LinkedIn ve Foursquare gibi sosyal medya platformlarında varlıklarının olmaması gerçekten kabul edilir bir durum değil”

Online pazarlamada yeni dönem

Online pazarlamada yeni bir dönemin başladığına dikkat çeken Gürkan Ketenciler,
“Firma ve marka sahipleri unutmamalı ki alışılagelen online pazarlama konsept ve yöntemleri günümüz koşullarında düşündükleri kadar etkili olmayabilir. Marka ve firma sahipleri LBE ve içerik pazarlaması gibi yeni etkileşim kanallarını keşfetmeli ve kullanmaya başlamalılar. İnterneti daha etkin kullanmak isteyen firmalar müşterilerini tanımalı, eğilimlerini bilmeli ve ilgi odağında yer alan online mecraları keşfetmeli. Etkili içerikler üretip müşteri etkileşimi sağlamanın yanı sıra, kullanıcıyı doğru satış noktasına ulaştırmak için satış hizmet noktalarının dijital online platformlarda varlığını sağlamak da firmaların dikkat etmeleri gereken konular arasında yer alıyor”

dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics