Genel 01 EKİM 2013 / 14:35

Mutlu çalışan, mutlu teknoloji

Çalışanların en çok tercih ettiği şirketler listesinin başında Facebook var. Apple ise 19. sırada yer alıyor.

Glassdoor ve Business Insider’ın yaptığı 2013 yılının en çok çalışılmak istenen 25 teknoloji şirketi araştırması sonuçlandı. Birinci sırada Facebook var. Yüzde 98’i Mark Zuckerberg’in olan şirket Facebook büyük bir ruh ve enerjiye sahip. Çalışanların ekip ruhundan mutlu olduğu ve gerçekten eğlendiklerini söylüyorlar. En çok çalışılmak istenen ikinci şirket ise Guidewire. Marcus Ryu’nun yüzde yüz hissesiyle CEO’su olduğu, şirketin çalışanları, o ekibin bir parçası olmaktan harika hissettiklerini ifade ediyor. Teknoloji şirketleri arasında, çalışanlar tarafından en çok tercih edilen üçüncü şirketse, Riverbed. Çalışanlarına sağladığı esneklik ve bağımsızlık ile ön plana çıkan şirket için çalışanların yorumları Riverbed’de çalışmanın çok keyifli olduğu yönünde.

İlk üçten sonra ise, listedeki tek oyun şirketi olan Riot Games bulunuyor. Çalışanlarına değer veren, gelişmeleri ve öğrenmeleri için fırsatlar tanıyan bir şirket olarak tanımlanan Riot, esnek çalışma saatler, aydınlık çalışma alanıyla çalışanlar için oldukça cazip bulunuyor. Çalışanlar her gün yeni bir şey öğrendikleri şirkette kendilerini sosyal, kültürel ve entelektüel açıdan mutlu hissediyorlar,
Google ise bu araştırmada 5. Sırada yer alıyor. Yine de Lary Page’ın ceo’su olduğu şirket çalışanlarına iyi davranan bir şirket olmasıyla biliniyor. Çalışanlar, cazip buldukları imkanlar içinde, kişisel opsiyon kullanmanın ödüllendirilmesinin yanı sıra içinde her gün kahvaltı, atıştırmalık, öğlen yemeği, içecek ve yiyeceklerin olduğunu da ifade ediyor.
Intel 11., Qualcomm 12, Tom Leighton’un Akamai şirketi 13. Sırada yer alıyor.
15. sırada yer alan şirket, iş profesyonellerini birleştiren sosyal ağ Linkedin. Her personelin bir misyonu olduğunu hisseden ve iş ve özel hayatlarının çok iyi bir dengesini kurabildiklerini ifade eden çalışanlar Jeff Weiner’in CEO’su olduğu şirkette mutlular. 19 numarada Pazar payının büyüklüğünden ötürü daha üst sıralarda beklediğimiz, Apple yer alıyor. Tüketicisi kadar çalışanları da mutlu etmiş görünüyor. Onu 20. Sırada Adobe takip ediyor. Şirketler ağırlıklı olarak çalışana değer verme, iyi niyetli yönetim, esneklik, güven, değer ve zeki insanlarla birlikte sosyal bir ortamda çalışmak gibi nedenlere dayanıyor.
ETİKETLER : Apple Facebook