Genel 10 TEMMUZ 2018 / 12:57

Netflix, orjinal içeriklerine 13 milyar dolar harcayacak

Netflix, geçtiğimiz senelerde büyük projelere imzasını atmış, dünya çapında dev bir dijital yayın olmuştu. Şimdi ise şirket kendi orjinal içeriklerine bu sene içerisinde 13 milyar dolar harcayacak.

Netflix, kendi orjinal içeriklerinin yanında diğer yapım şirketlerinin de oluşturduğu içerikleri yayınlıyor. Fakat şirket daha çok kendi orjinal içeriklerini yayınlamaya özen gösteriyor. The Economist'in yayınladığı rapora göre şirket, bu sene içerisinde kendi içerikleri için 13 milyar dolar yatırım yapacak. Bu yatırımın Netflix'in Ekim 2017 itibariyle harcamayı planladığı, 8 milyar dolardan çok daha fazlası olduğunu belirtelim.

Netflix'in yapacağı bu harcama, diğer stüdyolaların harcalamarından da fazla olacak. HBO, 2017 yılında içeriğine 2.5 milyar dolar harcarken, CBS'de bu rakam 4 milyar doları görmüştü. Netflix, The Economist’e göre bu yıl 82 orijinal film yayınlayacak. Bu filmlerin 23’ü Warner Bros, 10’u ise Disney için çekilecek.

Geçtiğimiz günlerde yapılan ankete göre Netflix, video içeriği izlemenin en çok tercih edilen platformu olarak gösteriliyor. 2 bin 500 kişinin katıldığı ankete göre katılanların yüzde 27'si herhangi bir şey izlemek için Netflix'e bakıyor. Katılımcıların yüzde 20'si kablo TV, yüzde 18'i televizyon ve yüzde 11'i ise Youtube'u tercih ediyor. Platformu kullananların yaş ortalaması ise 18 ile 35 arasında değişiyor.

Netflix'in büyümesiyle beraber hem yapılacak yatırımlar artıyor, hem de platforma orjinal içerikler sunularak çeşitlilik sağlanmış oluyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics