Genel 02 NİSAN 2018 / 12:09

New York'taki sokak lambaları Wİ-Fi noktalarına dönüşüyor

New York City Belediye Başkanı Bill de Blasio, şehrin sokaklarını aydınlatan sokak lambalarının kablosuz internet bağlantısı noktası haline getireceklerini açıkladı.

Belediye başkanı Bill de Blasio, şehirdeki beş semti kapsayacak şekilde bir internet erişim imkanı kurmayı hedefliyor. Bu çalışmanın planı henüz ilk aşamalarda ve  sunulacak olan kablosuz internet hizmetinin ücretli mi ücretsiz mi olacağı henüz belli değil. Fakat başkanın, ''2025 yılına kadar bütün vatandaşlarımıza uygun fiyatlı, güvenilir ve yüksek hızlı internet bağlantısı sağlayacağız'' sözleri şimdiki çalışmalarıyla da uyumluluk gösteriyor.

''New York'lu her beş kişiden birinin interneti yok''

2017'nin Kasım ayında şehirdeki internet erişiminin genişletilmesiyle alakalı bir rapor isteyen Başkan Blasio, her beş New York City'li bireylerden birinin evinde internet olmadığını açıklamıştı. Hatta, yoksulluk sınırının altında yaşayan vatandaşlar arasında her üç kişiden biri internet bağlantısına sahip değil.

Şehrin bazı noktalarına kurulan LinkNYC kulübeleri zaten kablosuz internet ve şarj bağlantı noktaları sunmuş olsa da, hayata geçirilecek olan yeni proje daha verimli olabilir. Ayrıca sokak lambalarına Wi-Fi noktası oluşturma  projesi ilk kez hayata geçirilmiyor. Zira İspanya'nın Barcelona şehrinde 2015 yılında sokak lambaları kablosuz internet sağlayacak şekilde düzenlenmişti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics