Genel 22 OCAK 2013 / 16:17

NFC teknolojisi hayatı kolaylaştırıyor

Mobil ödeme alanında oldukça yaygın bir kullanım alanı bulan yakın alan iletişimi – near field communication (NFC) teknolojisi, yeni kullanım alanlarıyla da görenleri oldukça şaşırtıyor.

Mobil ödeme konusu günümüzde NFC’nin ana kullanım alanını oluştururken, bu teknoloji aynı zamanda aygıtlar arasında sayısal dünya üzerinden bir bağlantı kurulması ve veri aktarımı konusunda da yeni bir çığır açıyor. Broadcom CEO’u Scott McGregor, NFC’yi şu şekilde değerlendiriyor: “ En ileri teknoloji bile kullanım kolaylığı içermiyorsa kişiyi sıkıyor. NFC ise tüketici elektroniğinde kullanıcı arayüzleri konusunda işleri gerçekten kolaylaştırıyor.”

NFC teknolojisi özel yongalarla aletler arasında bir bağlantı kurulmasını sağlayarak bilgi aktarımı yapılmasına olanak tanıyor. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için ise iki aletin de NFC yongaları taşıması gerekli. Birbirine yaklaştırılan cihazlar arasında güvenli bir bilgi alışverişi sağlanarak örneğin toplu taşıma ödemeleri, kredi kartı bilgileri değişimi gibi ödeme ve bilgi alışverişi işlemleri yapılabiliyor.

Sergilenen uyarlamalar ise teknolojinin kullanım alanını oldukça genişletiyor. Akıllı telefonların dışında hoparlörler, kameralar, televizyonlar, buzdolabları ve daha birçok alete uyarlanan NFC teknolojisini Panasonic gibi bazı firmalar daha da ileriye taşıyarak pirinç haşlama makinelerine dahil uyarlamış durumda.

Apple teknolojiyi uygulamaktan kaçınan başlıca markalardan birisi olmasına rağmen Samsung NFC konusunda oldukça yoğunlaşmış durumda. Hatta iki Galaxy S III’ü birbirine hafifce tokuşturarak dosya paylaşımı yapılmasını gösteren tanıtım videoları ile iPhone 5’in bu konudaki eksikliklerine atıfta bulunmuştu. Samsung fuarda görücüye çıkarttığı ,NFC sayesinde telefonla bağlantıya geçip bluetooth üzerinden de veri akışı sağlayan bir hoparlör sistemiyle neler yapılabileceğini göstermişti.

Teknolojiyi ‘One Touch’ olarak sunan Sony diğer elektronik üreticilerine oranla NFC’yi en fazla kullanan şirket olduklarını vurguladı. Sony Pazarlama Bölümü Başkan Yardımcısı Brian Siegel ise Cnet’e yaptığı açıklamada müşterilerinin kişisel bilgilerini kolay bir şekilde aktarmanın yollarını aradıklarını belirtti. Sony’nin One Touch ve NFC teknolojisinin pazara sunulan en kolay çözümlerden bir tanesi olduğunu vurguladı.

Örneğin  kişi ofisindeyken evdeki bulaşık makinesiyle eşleştirdiği akıllı telefonunu kullanarak bulaşık makinesine komut gönderip aleti çalıştırabilecek. NFC’nin bu noktada Bluetooth teknolojisinden farkı ise kolaylığı olarak vurgulanıyor. Bluetooth kullanımında öncelikle cihazı aratıp bulmak ardından şifre girerek bağlanmasını sağlamak zorunda olan kullanıcılar NFC ile iki cihazı hafif bir dokunuş ile birbirine bağlayabiliyor.

NFC ile elektronik olmayan cihazlara takılan pasif yongalar sayesinde bu aletlere de bu özellik kazandırılabiliyor. Hatta buradan elde edilen veriler harici bir güç kaynağı gerektirmeyen pasif yongalarda saklanıp elektronik bir cihazda bulunan okuyucu NFC yongasıyla aktif hale getirilebiliyor.

Las Vegas’taki sekiz otelin sahibi olan Caesars Entertainment, 4 bin 500 adet NFC algılayıcıyı müşterilerin yemek menüleri, program detayları gibi bilgilere ulaşabilmesi amacıyla otellerinin çeşitli köşelerine yerleştirmişti.

NFC sunduğu kolaylıkların yanında çeşitli eksiklikler de içeriyor. Bunlardan bir tanesi teknolojiyi kullanacak olan aletlerin birbirine çok yakın olması gerekliliği. Bu özellikten dolayı yakın zamanda Bluetooth ya da Wi-Fi’nin yerini alması çok olası gibi gözükmüyor. İçerik aktarımı için uzun menzilli teknolojilerin varlığına devam etmesi halen gerekli bir durum. Bunun yanında NFC teknolojisi tek bir standart içermiyor. NFC içeren bütün cihazların birbiri ile bağlantı kurması mümkün değil. Bu durum şirketlerin kendi yazılımları dahilinde hangi aygıtların birbiri ile iletişime geçebileceğini sınırlamasından kaynaklanıyor. Ama araştırmacıların öngörülerine göre bu durum, sektörün büyümesiyle birlikte şirketlerin üzerinde anlaşacakları ortak bir platforma dönüşecek gibi gözüküyor.

İşte NFC kullanan bazı elektronik eşyalar:

Sanal basın araçları ve Kartvizitler: NFC teknolojili kartvizit kullanarak, kişiler iletişim bilgilerini çok kolay bir şekilde paylaşabilecekler. Örneğin bir basın toplantısı sırasında da kişilerin bilgilendirme notlarını NFC kullanarak hemen edinebielcek ve bir bileklik kullanarak bilgi alışverişi yapabilecek.

Bilgilendirme noktaları: Caesars Entartainment’in uyguladığı gibi poster ya da başka türlü unsurlar üzerinde NFC teknolojisi kullanılarak buradaki bilgilerin kişilerin cihazlarına aktarımı mümkün olabilecek.

Hoparlörler: NFC sayesinde akıllı telefonunuz ve harici bir hoparlör arasında bağlantı kurabilmek mümkün olacak. Kablosuz hoparlör sistemine benzeyen bu sistemde kişiler akıllı telefonlarını bu hoparlörlere hafifçe değdirerek bağlantı kurabilecek.

Kamera ve fotoğraf makineleri: NFC özellikli kamera ve fotoğraf makineleri sayesinde kişiler uzaktan fotoğraf çekimi komutu verme konusunda çeşitli seçeneklere sahip olacak. Bunun yanında veri paylaşımı konusu da oldukça kolaylaşacak.

Uzaktan kumandalar: Kişiler telefonlarını herhangi bir TV’ye hafifçe değdirerek uzaktan kumanda olarak kullanabilecek.

Otomobiller: Akıllı telefonunuzu kullanarak otomobilinizin kapılarını açabileceksiniz. Hyundai 2015 yılından itibaren üreteceği otomobillerde bu teknolojiyi uygulayacak.
ETİKETLER : Broadcom NFC Scott McGregor

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics