Genel 11 NİSAN 2018 / 09:39

Online satışlara yeni düzenlemeler getirildi

İnternet satışlarında müşterilerin ihtiyaç duyduğu ürünleri daha uygun fiyatlara sahip olması için bayi ve sağlayıcılara yeni düzenlemeler getirildi.

Amazon'un yakın zamanda ülkemizde faaliyete geçecek olması internet alışverişinde bol seçenek bulacağımızı gösteriyor. Bu durumla beraber yaşanacak rekabetten karlı olacaklar ise tabiki de müşteriler. İnternet alışveriş pazarının büyümesi ile birlikte Rekabet Kurumu'ndan da yeni düzenlemeler geldi.

Bu yeni düzenlemelerle birlikte internet satışlarının pasif satış yöntemi niteliği taşıdığı düşünüldüğü için sınırlı tutulmak zorunda kalan “Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz”, internet satışları için yeniden güncellendi. Düzenlemeye göre sağlayıcılar, dağıtıcıların internet üzerinden ürün satışlarını engelleyemeyecek.

Getirilen yeni düzenlemeden önce internet üzerinden alışverişlerini yapan insanlar farklı bir müşteri olarak işlemlerini yapıyor, dağıtıcı ve bayilerin internet üzerinden satışları yasaklanabiliyordu. Yeni düzenleme ile birlikte bu yasaklama kaldırılırken, fiyat sorgulamak isteyen kişilerin bayinin internet sitelerine girmek artık mümkün. Eskiden bu tip bir işlemde sağlayıcının ana sayfasına yönlendirilebiliyordunuz.

Rekabet Kurumu'nun yeni düzenlemesine göre her bayinin prensip olarak internetten satış yapabilme hakkının olduğu belirtildi. Bununla beraber internet satışlarının serbestleşmesi konusunda da bir takım yeni kurallar getirildi.

Bu kurallar ile birlikte bayiler ve dağıtıcılar, kendi sitelerinde ve internet satış mağazalarında serbestçe ürünlerini satabilme hakkına sahip oldu. Ürün tedarikçileri, sağlayıcılar ve toptancılar, bayi ve dağıtıcılara bu konuda bir fiyat zorunluluğu uygulayamayacak ve bu satışlardan dolayı bir kısıtlama getiremeyecek.

Bayilere pek çok yeni hak getirilse de, sağlayıcılar da bir takım haklara sahip olacaklar. Bunların başında, bir satış kanalı olarak sunulan web sitesinin kalite koşulları, internetten alışveriş yapan kişiler için bazı hizmet şartları gibi bir takım ek özellikler bulunacak. Bu düzenlemelerin en kısa zamanda yürürlüğe gireceği söyleniyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics