Genel 25 ARALIK 2011 / 10:53

Ortak POS’la fırsat zinciri

Ortak POS uygulaması, üye işyerleri, tüketiciler ve bankalar için türlü avantajları, fırsatlardan yararlanma imkanlarını beraberinde getiriyor. POS sayısının azalması, POS cihazlarında tüm taraflar için maksimum faydayı elde etme hedefini ön plana çıkartıyor.

Ortak POS kullanımı, kasaların yanındaki POS cihazı yığınının da azalmasını sağladı. Tezgah üstünde daha az yer kaplayan POS cihazları sayesinde, cihaz üreticileri de farklı yenilikleri cihazlarda konumlandırmaya başladı. Artan Ortak POS sayısı, POS satın almalarını doğal olarak yavaşlatıyor. Ama üreticiler de katma değerli yeni hizmetlerle birlikte, farklı iş modellerini kullanarak yeni fırsatları yakalamayı başarıyor.

Soner CankoBankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko’ya göre, POS üreticileri ilk günden bugüne Ortak POS kullanımına büyük destek sağladı ve buna devam ediyor. Ortak POS çalışmasının başarısı POS cihazının teknolojisine de bağlı.
Türkiye’de ilk Ortak POS uygulaması 2004 yılı sonunda, iki bankanın biraraya gelmesi ile hayata geçti. O dönemde hedef; iki bankanın da ortak kararıyla, mağazalarda bulunan POS cihazlarının sayısının azaltılması ve yaklaşık 2 yılda 5 milyon dolara varan maliyet tasarrufunun sağlanmasıydı. Başka bankalar da uygulamadan yararlanmaya başladı. Canko, Ortak POS’ta hedeflerini şöyle anlattı: “Öncelikli hedef; tek mağazada çok sayıda POS cihazı kullanımının yarattığı sıkıntıları ortadan kaldırmaktı. Bu durum, işyerine sunulan hizmet kalitesini artırmak açısından önem taşıyordu. Ortak POS kullanımı, bankalara yansıyan maliyetleri düşürmek açısından da kritik.”

Alpay SidalTüm paydaşlar için fayda
Ingenico Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Alpay Sidal’a göre, Ortak POS üç farklı açıdan avantaj sağlıyor. Birincisi işyerine, ikincisi de bankaya sağladığı maliyet avantajı. Üçüncüsü ise tüketiciye cebindeki herhangi bir bankaya ait kredi kartını kullandığında doğru banka ile çalışarak, kampanyalardan her zaman yararlanmasını sağlaması. İşyeri, POS kalabalığından ve her bir banka için ödediği ücretlerden, telefon ve ADSL kablolarından kurtulurken, başka banka kartı için ödediği takas komisyonunu da en aza indirebiliyor. Sidal, şu bilgileri ekledi:
“Tek cihaz ile aynı işler yapılır. Eğer işyeri 1-2 yedek POS da bulundurursa, arıza hallerinde sorunsuz, tüm bankalar için çalışır. “Şu banka POS’um bozuk” diyerek müşterisini kaçırmaz. “Hangi banka POS’una bu kartı takayım” diye düşünmez. Bankalar aynı POS’u paylaşarak sahadaki maliyetlerini azaltır; daha fazla işyerine hizmet vererek kabul oranlarını artırır. Tüketici ise kredi kartı yanlış POS’a takıldığı için puanından olmaz.”
Soner CasurVeriFone Güney Avrupa ve Rusya’dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Soner Çaşur, Ortak POS uygulamasının yayılmasının, pazar dinamikleri ve genel kullanım verimliliği açısından beklenen bir gelişme olduğunu belirtti. Çaşur ekledi: “Sadece bankacılık uygulamalarının dışında, birçok servisin de aynı terminal üzerinden sağlanabilmesi pazarda birçok fırsat yaratıyor. Önümüzdeki dönemde bu eğilimin artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz”
Soner Çaşur’un da dikkat çektiği gibi, teknoloji dünyasında artık terminal satışı odaklı yaklaşım, kullanıcı beklentilerini tam olarak karşılamayabiliyor. Bunun yerine, kullanıcının ihtiyacına yönelik servisleri hayata geçirmek önem kazanıyor.
Satış noktasıyla net iletişim
Soner Çaşur, bu sistemi kullanmaya başlayan perakendecilerin de sistemi geliştirmek, ek servisler kullanmak için heyecan duyduğuna işaret etti. Perakendecilerin bu anlamda giderek daha çok bilinçlenmesi ve beklentilerinin bu yönde olması, ülke olarak da ödeme sistemleri ve ek servislerdeki başarıyı artıran bir faktör. Örneğin Ingenico Türkiye’nin etkileşimli iletişime hazır sistemler üzerine geliştirilen uygulaması POS cihazları temelinde önemli bir ilkti. Çevrimiçi, gerçek zamanlı haberleşme platformu ile, POS cihazlarını istenen şekilde gruplama, yaratılan kampanya veya finans kuruluşundan verilmek istenen mesajı da bir SMS gibi üye işyerine iletmek mümkün oldu. İlk uygulama İş Bankası ile Ramazan Bayramı döneminde yapıldı, tüm akış çevrimiçi olarak POS cihazında yürütüldü. Bu adımın ardından, daha kapsamlı yapılar ortaya konulabilir, alınan yanıtların detaylarına inilebilir. Böylece finans kuruluşları için POS cihazları işyerlerine, KOBİ’lere etkili dokunabilmenin anahtarı halini alır.

750 bine yakın POS tasarrufu!

BKM Genel Müdürü Soner Canko, 8 yıldır yürütülen çalışmalarla Ortak POS uygulamasının geniş bir yaygınlığa eriştiğini belirtti; “Sahada 250 bin civarında Ortak POS var ve bu sayede 750 bin adede yakın POS tasarrufu sağlanıyor. 2015’te Ortak POS sayesinde 1.2 milyon adet POS tasarrufu sağlanabileceği öngörülmekte. Ortak POS kullanımının artması işyerlerinin müşterilerine sunmak istediği ödeme fırsatlarıyla da ilgili. Bir mağaza kart sahibine ne kadar farklı sadakat sistemi, taksit gibi avantaj sunmak istiyorsa, birden fazla bankayla çalışması gerek. Bu da, birden fazla POS kullanımını ve peşinden de Ortak POS uygulamasını beraberinde getirmekte.”
ETİKETLER : featured Sayı:851

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics