Genel 25 HAZİRAN 2018 / 12:19

Otomobiller artık akıllı telefonla yönetilecek

Yıllardır yapılması beklenen akıllı telefonlarla otomobili kontrol etme teknoloji gündeme geldi. Telefon ve otomobil şirketleri bu proje için bir araya geldi.

Akıllı telefonlarımızda yer alan NFC özelliği kullanıcıların çok tercih ettiği uygulama değil. Hal böyle olunca kimse bu uygulamanın varlığında ya da yokluğunda bir sıkıntı yaşamıyor. Ayrıca olaya NFC özelliğinden bakmamak gerek; zira akıllı telefonlarımızda yer alan birçok önemli özelliği kullanmıyoruz. Fakat yeni çözümlerle birlikte artık NFC gibi uygulamaları çok yararlı bir işlev için kullanabileceğiz.

Projenin yayınlanan 1.0 sürümiyle ortak bir platform resmen oluşturulmuş oldu. Bu projeye destek veren firmalar arasında Apple, Audi, BMW, Generel Motors, Hyundai, LG, Panasonic, Samsung, Qualcomm ve Volkswagen bulunuyor. Projenin diğer sürümünde ise daha çok ortak platform üretilmiş olacak ve yaygınlaştırılmış olacak.

Bu projenin ilk somut yeniliklerini 2019 ilk çeyreğinde görebiliriz. Sistemde akıllı telefon ve akıllı saatlerle birlikte otomobil kilidi, motor çalıştırma gibi pek çok işlev kontrol edilebilecek. Ayrıca sistem sadece NFC üzerinden değil, farklı yöntemlerle de çalışabilecek

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics