Genel 06 TEMMUZ 2018 / 13:50

Pasaport yerine yüz tanıma sistemi geliyor

Pasaportlar ülkelerden ülkelere geçiş yaparken güvenli yolcuğun olmazsa olmaz kimlikleri arasında yer alıyor. Fakat yolcuların alışkanlıklarını değiştirecek yeni bir sistem üzerinde çalışıldığı belirtiliyor.

Yurt dışına seyahate çıkarken vatandaşlar pasaportunu check-in sırasında göstermek ve biletini bu şekilde almak durumunda. Ancak  yeni geliştirilen bir sistem bu zorunluluğu ortadan tamamen kaldıracak gibi. Avustralya’da Qantas isimli havayolu şirketi, pasaportsuz check-in için ilk denemelere başlıyor. Yolcular, pasaportsuz check-in için biyometrik kimliklerini kullanabilecek.

Havayolu ile ulaşımda yoğun güvenlik aramalarını geçtikten sonra, pasaport ve check-in işlemleri ile uğraşmak hem uzun zaman alıp canınızı sıkabiliyor. Sydney Airport’tan seyahat edecek olan Qantas yolcuları, yüz tanıma teknolojisini kullanarak ile yolculuk edecek ilk yolcular olacak. Pasaporta alternatif olarak yüz tanıma teknolojisinin gelmesi hem hızlı hemde daha güvenli bir yolculuk deneyimi yaşatacak.

Qantas yolcularının, yüz tanıma sistemi sayesinde pasaportlarına ihtiyaç duymayacak.Sydney Airport CEO’su Geoff Culbert, biyometrik sistemin kullanımıyla yeni pasaportun artık yolcuların kendi yüzü olduğunu belirtiyor.

Avustralya federal hükümeti tarafından onaylanan teknolojinin kullanımı için 16.6 milyon dolarlık bir yatırım yapılması planlanıyor. 2019 yılının Mart ayında tamamlanması beklenen sistemin, ülke çapında uygulanacak ‘SmartGate’ projelerine öncülük etmesi hedefleniyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics