Genel 11 EYLÜL 2013 / 17:00

Patent yoksa fuar desteği de yok

Yurt dışında yapılacak  fuarlara destek almak için  marka ve logo tescili şart.
Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Tebliğde yapılan değişiklikler çerçevesinde şirketler, yurt dışında kullandıkları logo ve markaların aynı şekilde yurt içinde tescil ettirmeleri gerekiyor. Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz'in bu koşulu yerine getirmeyen şirketlerin yıl başından sonra gerçekleşecek yurt dışı fuarlara katılmak için destek alamayacağı konusunda yöneticileri uyarıyor.Bu koşula uymayan başvurulara teşvik desteği verilmeyecek.Fuar reyonlarında katılımcıların marka tescil belgelerini göstermeleri gerekiyor. Yurt dışında tescili olan markaların Türkiye’de de aynen tescil edilmiş olmak zorunda.

Aynı şekilde yurt dışında kullanılan markada logo ya da amblem varsa, ancak yurt içinde tescil edilen markada logo veya amblem kullanılmamışsa, teşvik başvurusu yapabilmek için markanın logolu halinin de Türkiye’de tescilli olması koşulu aranıyor.

Patent savaşları

Şirketlerin yurtdışında tecil ettirdikleri marka ve logonun yurtiçinde de aynen tescil edilmesi yurtdışı fuarlarında destek alabilmek için şart koşuldu. Dolayısıyla yurtdışında kullandığı marka ve logosunun patenti Türkiye’de başka kurum ya da kişilerce tescil edilmiş olan şirketler ciddi bir sorunla karşı karşıya kalacak. Bu durumdan mağdur olmamak için yurt dışı fuarlara katılım desteği almak isteyuen şirketler yıl sonuna kadar bu sorunu çözmeleri gerekiyor zira patent davaları biraz detaylı olduğu için uzun sürebiliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics