Genel 25 EKİM 2013 / 12:28

Pul müzesi açıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara’da 22 Ekim tarihinde PTT Pul Müzesi açılış törenine katıldı.PTT Genel Müdürü Osman Tural, ‘Tarihe Tanıklık Eden Koleksiyonlar’ temasını içeren müzenin açışında; “1863 yılından beri bastığımız pullar depolarda, sandıklarda duruyordu. Üç sene önce Ziraat Bankası’ndan satın aldığımız bu binayı, hem modernliği hem de tarihi yansıtan bir müze haline getirdik” ifadesini kullandı.

PTT’de Evrensel Hizmet Fonu devreye giriyor
Bakan Yıldırım yaptığı konuşmada, “PTT, 173. yıldönümünü kutluyor ve aynı zamanda 173 yıllık tarihi de yaşatıyor. Her pulun bir hikâyesi var. PTT’nin bugün geldiği nokta çok dikkat çekici; 225 kurumla iş yapıyor, 311 kalem değişik işlem gerçekleştiriyor ve 4 bin 516 noktada da vatandaşa hizmet ediyor. PTT, AŞ. haline getirildi ve bu şekilde gerçek rekabet şartlarını yaşayabilecek. PTT'nin yaptığı faaliyetler itibarıyla 10 ilden para kazanıyor, geriye kalan 71 ilde ise para kazanmadığı halde işini yapmaya devam ediyor. Bu çarpık yapıyı ortadan kaldırdık. Yeni yapılanmayla PTT'deki şirketlerin hepsi aynı şekilde çalışacak. Zarar eden yerlerlere; Hakkari, Iğdır, Batman, Erzincan’a götürülen hizmetten doğan zararı Evrensel Hizmet Fonu’ndan karşılayacağız. Yani daha önce telekom sektöründe yaptığımız sistemi buraya da getirdik. BTK bünyesinde; PTT düzenleme birimini dahil ettik, yasal yapıyı buna göre değiştirdik. PTT eğer bir kamu hizmeti yapacaksa bunun karşılığını mutlaka Evrensel Hizmet Fonu’ndan almış olacak” açıklamasını yaptı.

PTT Pul Müzesi’yle geçmiş geleceğe taşınıyor
PTT’nin bir ağ yönetimine dönüştüğünü kaydeden Binali Yıldırım, “PTT, değişen şartları dönüştürebilen, sürekli bir gelişim ve değişim içinde. Aynı kişi sayısıyla, 2 bin 400 işlem yapan PTT, bugün 27 milyon işlem yapar hale geldi” dedi ve “Gelişim, gelenekleri koruyarak değişmektir. Kimliğimizi, geçmişimizi muhafaza edeceğiz. PTT’nin geçmişi geleceğe taşıyan bu önemli mekânı hazırlayıp Ankara’ya kazandırmış olması çok önemli” yorumunu yaptı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics