Genel 28 ŞUBAT 2013 / 09:25

Rekabette kıyasıya yarış

Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliği’ne (AB) üye 27 ülke ile üyelik müzakerelerini yürüten Hırvatistan ile Türkiye’de verilen ‘Sürdürülebilirlik için İnovasyon-Avrupa Birliği Çevre Ödülleri’nin Türkiye Programı’na katılım yakında başlıyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin şansının da yüksek olduğu ödüller, işletmelerde sürdürülebilirlik çalışmalarının yaygınlaştırılmasını sağlamak için inovasyonun teşvik edilmesini hedefliyor.

Türkiye Programı REC Türkiye ile TÜSİAD işbirliğiyle düzenlenen ‘Sürdürülebilirlik için İnovasyon-Avrupa Birliği Çevre Ödülleri;’ ‘yönetim’, ‘ürün’, ‘süreç’ ve ‘uluslararası işbirliği’ olmak üzere dört kategoride verilirken, Türkiye ödül sürecine 2006 yılından beri katılıyor. Ödüller, çevre dostu yönetim anlayışı, uygulama ve ürünlere öncülük eden işletmelerin başarılarını takdir etmek ve diğer kurumların bu anlayışı benimsemelerini desteklemek amacıyla iki yılda bir sahiplerini buluyor.

Ödüllerin Avrupa jürisinde dört dönemdir Türkiye Programı jüri üyesi olarak görev yapan, iki dönem jüri başkanı olan, aynı zamanda Avrupa jürisinde de yer alan Şeyda Keskin, ödül süreci ile ilgili bilgi verdi ve özellikle KOBİ’lerin şansının daha çok olduğunu, bugüne kadar bu ölçekte ödülleri Avrupa’da kazanan çok sayıda şirket olduğunu açıkladı. Ödüllerin 2013-2014 Türkiye Programı için müracaatların çok yakında başlayacağını belirten Keskin, katılım şartlarının REC Türkiye’den öğrenilebileceğini ifade etti.

AB’nin üç temel hedefi var

Avrupa Birliği 2020 stratejisinin ‘Akıllı Büyüme: Bilgiye ve İnovasyona dayalı bir ekonomi’, ‘Sürdürülebilir Büyüme: Kaynaklarını verimli kullanan, daha yeşil ve daha rekabetçi bir ekonomi’ ve ‘Kapsamlı Büyüme: Yüksek istihdam sağlayarak sosyal ve bölgesel uyumu destekleyen ekonomi’ olmak üzere üç temel hedef belirlediğini aktaran Şeyda Keskin, şu detayları paylaştı:

 

“Belirlenen bu temel hedeflerin hayata geçirilmesi için Avrupa Komisyonu ‘kaynakları verimli kullanan bir Avrupa vizyonu tanımlayarak inovasyona dayalı sürdürülebilir işletme anlayışı benimsemiş şirketlerin ödüllendirilmesinin gereğini ortaya koyuyor. Bu süreçte yer almak veya bunu öğrenmek için büyük ölçekli bir kuruluş olunmasına gerek yok sadece geleceği görmek yeterli. Avrupa ödül sürecinde incelediğim dosyalardan büyük çoğunluğu küçük ölçekli kuruluştu. Bu stratejilere yönelik karar almadıkça rekabet şansı yakalamak ve sürdürülebilir bir şirket olmak çok zor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics