Genel 08 ŞUBAT 2013 / 11:16

Robotlar bu mesleklere el atacak


Sanayi Devrimi ile birlikte mekanik bir devrim yaşayan insanlık, bilişim teknolojileri ve özellikle de yapay zekanın gelişimi ile teknolojik bir devrim daha yaşıyor. Bilgi çağı olarak nitelendirilen bu dönemde programlama ve robot teknolojisi ile birlikte özellikle üretim kanalında robotlar iş gücü olarak birçok alanda rol almaya başladı. Bilimkurgu'nun ana unsurlarından bir tanesi olan robotların   özellikle sosyal yaşamda daha çok yer almasıyla birlikte yıllardan beri konuşulan ve tartışılan konulardan bir tanesi robotların bazı mesleklerde vazgeçilmez hale gelecekleri. İşte robotların el atacakları mesleklerden bazıları;Araç Sürücülüğü


Birçok şirket kendi kendine yol alabilen otomobil üretme amacıyla çeşitli teknolojiler geliştiriyor. Yakın zamanda piyasaya çıkan kendi kendine park eden araçlar bu çalışmaların birer meyvesi olarak tüm araç kullanıcılarına sunulmuş durumda. Gelecekte hem şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığında sürücüsüz araçlar şoförlerin yerini alacak gibi gözüküyor.


Sürücüsüz otomobiller, ilk olarak General Motors’un sponsoru olduğu 1939 yılında New York’ta düzenlenen Norman Bel  Geddes’in Futurama gösterisinde ortaya atılan radyo kontrollü araç fikriyle ortaya çıktı. 1980’li yıllarda Mercedes tarafından yapılan bir çalışmada da Ernst Dickmanns ve takımı tarafından geliştirilen araç trafiksiz yolda 100 km/s hıza ulaştı.


Özellikle navigasyon sistemleri ve yapay zeka uygulamalarının gösterdiği gelişimle birlikte Google’ın sürücüsüz aracı gibi projeler ortaya çıkmaya başladı. 2012 yılında yapılan açıklamada ise Google mühendisleri tarafından geliştirilen altı Toyota Prius ve bir Audi TT ve üç Lexus RX450H model aracın sürücüsüz olarak San Francisco trafiğinde toplam 500 bin kilometrelik test sürüşü yaptığı açıklandı. Bu denemeler esnasında herhangi bir trafik kazasının gerçekleşmemesi de dikkat çeken bir ayrıntı.


Askerlik


Dünya’nın en tehlikeli mesleklerinden bir tanesi olan askerlik konusunda da yavaş yavaş robotların rolü belli olmaya başladı. Günümüzde başta ABD olmak üzere, birçok ülkenin ordusunda yerini almaya başlayan robotlar özellikle hava ve kara görevlerinde askerlere destek pozisyonunda görevler alıyorlar.


Yapay zeka konusundaki ilerlemelere paralel olarak robotların savaş meydanlarında daha fazla insiyatif almaları kaçınılmaz bir gerçek haline geldi. Özellikle Boston Dynamics adlı şirketin geliştirdiği robot, 175 santimetre uzunluğunda ve 80 kilogram ağırlığındaki insansı robot PETMAN, gerçek askerlerin yerine geçebilecek robot askerlerin yakın zamanda ortaya çıkacağının bir göstergesi. Bunun yanında ABD tarafından geliştirilen MDARS ve İsrail tarafından geliştirilen Guardium gibi insansız araçlar ise saldırı yeteneğine sahip kara araçları olarak kullanımda.


Pilotluk


Uçaklarda yıllardır kullanılan otomatik pilot  sistemi aslında çok eskilere dayanıyor. Jiroskopik istikamet göstergesi ve yapay ufuk göstergesine bağlı olarak hidrolik sistemle irtifa dümenini ve dümeni kumanda eden ilk sistemler 1912 yılında Sperry Corporation tarafından tasarlandı. Günümüzde ise otomatik pilot fonksiyonu sayesinde uçaklar kalkış,seyir ve iniş hareketlerini pilotsuz gerçekleştirebiliyor. Bunun da ötesinde özellikle askeri alanda kullanılan Heron ve Global Hawk gibi insansız hava araçları özellikle keşif görevlerinde pilotların pabucunu dama atmış durumda.


Doktorluk


Özellikle cerrahi operasyonlarda el hassasiyetinin bile yeterli olmadığı durumlarda tıp dünyasının yardımına robotlar koşuyor. Son dönemde bu alandaki en önemli gelişmelerden bir tanesi Intuitive Surgical tarafından geliştirilen The da Vinci Surgical System. Kaliforniya merkezli şirketin geliştirdiği Da Vinci isimli ameliyat robotu özellikle jinekoloji, kardiyoloji ve prostat ameliyatlarında cerrahlara büyük destek sağlıyor. 2013 yılında açıklanan rakamlara göre dünya çapında 2 bini aşkın sayıda satılan ameliyat robotu, 2012 yılı içerisinde 200 bine yakın ameliyatta kullanıldı.


İnşaat İşçiliği


Çoğu ülkenin en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi olan inşaat sektörü, tasarımsal ve mühendislik anlamında yaratılan harikaların yanında teknoloji ihtiyacıyla da ön plana çıkıyor. Bu alanda teknoloji ile bütünleşme konusunda iki tane ana öngörü mevcut. Bunlardan bir tanesi üç boyutlu baskı teknolojilerinin sektöre uygulanarak, binaların robotlar tarafından bir yazıcıdan çıktı alır gibi inşa edilmesi, bir diğeri ise programlanmış robot işçilerin inşaat sahasında çalışan insanların yerini alması.


Üç boyutlu yazıcılarla bina inşa etme fikrinin öncülerinden olan Güney Kaliforniya Üniversitesi Mühendislik bölümü öğretim görevlisi Behrokh Khoshnevis, Contour Crafting adı verilen bu yöntemle bir evin 20 saat gibi bir süre içinde tamamlanabileceğini söylüyor.


İkinci fikir olan inşaat sahasında işçilerin yerini alacak robotlar fikri ise, Cornell Creative Machines Lab’ın sütun ve kirişlere tutunarak hareket eden Truss Robot ve Pensilvanya Üniversitesi’nde geliştirilen robot helikopterler gibi icatlarla ileriki dönemlerde inşaat konusunda yeni bakış açıları getirecek.


Müzisyenlik


Müzik dünyasının elektrik ve amplifikatörle tanışmasıyla yaşanan devrimden sonra bir ikincisi ise bilgisayar teknolojisinin müzik dünyasındaki uygulamalarıyla ortaya çıktı. Müzikte bir başka teknolojik devrim olarak robotların canlı müzik icrasında rol alma ihtimali oldukça mümkün görünüyor. Aslında olasılıklar üzerine konuşuladursun Almanya’da bir grup robot tarafından kurulan Compressorhead isimli bir müzik grubu çoktan konser vermeye başladı bile.


Hayat Kadınlığı


Ian Yeoman ve Michelle Mars isimli iki araştırmacının yaptığı araştırmaya göre 2050 yılında özellikle Amsterdam’ın ünlü Red Light Street genelevlerinde insan yerine robot hayat kadınları çalışacak. Robotlarla cinsel ilişki konseptinin Amsterdam’ın sex turizminin temeline oturacağını öngören araştırmayı destekleyen teknolojik girişimler de paralel olarak ilerliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics