Genel 23 OCAK 2018 / 14:16

Rock müzik herkes için fayda demek!

Merhaba,
İşimiz dolayısıyla çok uçak seyahati yapıyor, uçakta yediğimizden tat alamadığımızdan yakınıyoruz ya, suçlu yemek değil, bulunduğumuz yükseklik. Diyetisyen Emre Uzun, uçakla yolculuk yapanların, genellikle uçak firmalarını lezzetsiz şeyler ikram etmekle suçladığını belirtirken, esas sebebi şöyle özetliyor: “30 bin feet’i aştıktan sonra, damak tadı ve koku duygusu bozulur. Yediklerinizdeki lezzetsizlik uçak firmasının suçu değil, insan metabolizmasının gereği.” Diyetisyen Uzun’a göre, lezzette farklılaşmanın tek sebebi basınç da değil; nem eksikliği ve arka plandaki tekdüze gürültü. Emre Uzun; “lezzet”, “tat”, “damak tadı” dediklerimizin yüzde 80’inin koku alma duyumuz sayesinde somut hale geldiğini, ancak koku alabilmek için de burnumuzdaki mukusun buharlaşması gerektiğini belirtiyor. Oysa uçak içindeki atmosferde koku reseptörleri düzgün çalışmadığı için hemen her gıda maddesini iki kat daha tatsız algılıyoruz. ‘Umami’yi acı, ekşi, tuzlu ve tatlı dışında kalan beşinci tat olarak tanımlayan Uzun, bu tat konseptinin örneklerini sardalye, yosun, mantar, domates, domates sosu ve soya sosu olarak gösteriyor ve ekliyor: “Havayolları bu lezzetsizlik sorununa çözüm için giderek daha fazla umami tatlara yöneliyor. Örneğin ıspanak, domates ve kabuklu deniz ürünleri daha fazla kullanılıyor.”

Uçuş sırasında sorunun bizde veya havayolu şirketinin mutfağında olmadığını gördük, şimdi gözlerimize bakalım. Uykusuzluğu, yorgunluğu ele veren göz çevresi torbaları ve morluklar, erkenden oluşmaya başlayan kırışıklıklar göz çevresi bakımına önem vermeyi gerekli kılıyor. Bu noktada Sinoz Göz Çevresi Bakım Kremi can simidi niteliğinde, aklımızda olsun.

Gurur veren bir içeriğim var, dopdolu ödül bölümüm öncesinde… Turkcell’in engelli bireylerin sosyal hayata daha aktif katılmaları için faydalı çözümler sunmak amacıyla YGA (Young Guru Academy) işbirliğinde hayata geçirdiği “Hayal Ortağım” uygulamasında yer alan “Cepten Sesli Betimleme” servisi Yapı Kredi Kültür Sanat'ın sergilerinde de görme engellilerin hizmetinde olacak. Global Mobil Ödülleri’nde “Erişilebilirlik ve Sosyal Hayata Dahil Edilme Alanında Mobilin En İyi Kullanımı” kategorisinde dünya birinciliğine layık görülen “Cepten Sesli Betimleme” servisi, 65 vizyon filmi ve TV programlarından sonra Yapı Kredi Kültür Sanat’ta görme engellilerle sanat eserlerini buluşturacak, sergiler kapalı alan navigasyon servisi ile gezilebilirken, eser betimlemeleri ve açıklamaları Hayal Ortağım üzerinden görme engellilerin hizmetine sunulacak.

Çevresel gündemim bu hafta pek yoğun. Tabi her zamanki gibi uygulanması, hiç olmazsa akıllarda kalması dileğiyle… Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), 11-18 Ocak arasında düzenlenen Enerji Tasarrufu Haftası çerçevesinde önemli bir kampanyaya imza atmış, stand-by konumundaki tüm elektronik ürünlerin fişlerini çekmiş. MÜSİAD’ın hesabı net: Stand-by durumundaki aletler nedeniyle ayda 11.1 TL, yılda 134 TL cebimizden boşa gidiyor. Ortalama 100 TL'den 21 milyon hane sayımızla, ülke olarak milli servetimiz olan 2.1 milyar TL yitip gidiyor. Lütfen bu satırları okuyan herkesin aklında olsun bu gerçek.

Sürdürülebilirlik ilkesiyle hareket eden Legrand, yenilikçi hareket sensörleriyle enerji tasarrufuna destek oluyor. Canlılar üzerindeki ışınları algılayan pasif kızılötesi ve ultrasonik hareket sensörleri, vücut ısısı ve hareket gibi kızılötesi enerji kaynaklarına ve harekete reaksiyon vererek 45-90 m2 ve daha küçük alanları rahatlıkla aydınlatabiliyor. Legrand, 2013’ten bu yana tüm fabrikalarında çevrenin ve doğal kaynakların korunmasında önem taşıyan alternatif yakıt ve hammaddeleri kullanıyor, her yıl yüzde 2’nin altında olmamak kaydıyla yapılan enerji tasarrufuyla 600 bin avro tasarruf da sağlıyor.

Henkel de sürdürülebilirlik konusunda hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini eklemiş, Ege Orman Vakfı’nın işbirliğinde İzmir’in Tire ilçesinin köylerinde öğrencilere çevre eğitimi verirken, bölgede bin 448 fidanlık koru oluşturmuş.

Küresel ölçekte öncü bir yeşil şirket olma hedefiyle Mitsubishi Electric için tüm faaliyetlerde çevresel duyarlılık ve enerji verimliliği öncelik. Sürdürülebilir dünyanın desteklenmesine katkıda bulunan Mitsubishi Electric, yüksek enerji tasarrufuna sahip çözümleriyle Türkiye’de çevre dostu binalar, tesisler ve altyapı projelerinin iklimlendirme, otomasyon, asansör, yürüyen merdiven ve görsel veri sistemleri için öne çıkıyor. Şirketin 100’üncü yıldönümü olan 2021 yılına geri sayımda, uzun dönemli çevresel yönetim vizyonu “Çevre Vizyonu 2021” ile ürün kullanımından kaynaklanan karbondioksit salınımını 2001 mali yılına kıyasla, üretimden kaynaklanan karbondioksit salınımını ise 1991 mali yılına göre yüzde 30 oranında azaltmak hedef. Mitsubishi Electric, üretim tesislerinin yenilenmesi ve operasyonel süreçlerin gözden geçirilmesi gibi çalışmalarla, toplam yıllık sera gazı emisyonlarını 1,43 milyon ton olarak belirlenen hedefin altına, 1,34 milyon tona düşürmeyi başarmış. Tesislerde klimaların ve aydınlatmaların değiştirilmesi ve IoT sayesinde üretimde verimlilik artarken, enerjiden kaynaklanan karbondioksit miktarı da 23 bin ton azaltılmış. Bunlar gibi imrenilecek daha birçok adımı ile şirket, CDP (Carbon Disclosure Project - Karbon Saydamlık Projesi) tarafından iklim ve su kategorilerinde en yüksek sıralama olan A listesine ikinci kez layık görülmüş.

Böylece sıra ödüllerimde… Teknosa, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği'nin (AYD) Akademetre işbirliğiyle her yıl gerçekleştirdiği “AVM’lerde Tüketicilerin Beğendiği 1 Numaralı Markalar” araştırmasında bu yıl da “Teknoloji Perakendeciliği” ve “Anchor Mağaza” kategorilerinin birincisi olmuş. Ürünleriyle üst üste 7 yıldır Good Design ödülünü alan Logitech, “2017 Good Design Award” kapsamında 19 ödüle birden layık görülmüş. Dış kaynak CRM ve çağrı merkezi şirketi Teleperformance ise dünyanın en büyük üçüncü parti İş Süreci Hizmetleri (Business Process Services-BPS) sağlayıcılarının sıralandığı Everest Group BPS Top 50 listesinde iki yıl üst üste kategori birincisi olmuş.

Haftayı bir arkadaşımın da içinde yer aldığı, her yönüye tam bizlik bir haberle nokta koyuyorum. Kadıköy’de türlü kulak dostu etkinliğe imza atan Rock Akademi, yeni yılı iki etkinlikle açıyor. Sahne bu sefer akademi öğrencilerinin olacak, ustalarla Jam Session etkinliği sonrası sıra, sürpriz konukları da misafir edecek workshop’ta. Rock müzik iyi güzel, ama bu kadar da değil… Günün elde edilen tüm gelirleri yine sokak hayvanları için harcanacak. Rezervasyon ve kayıt için son gün 26 Ocak, e-posta hedefimiz info@rockakademi.com, detaylar için adresimiz www.rockakademi.com.

Böylece bu haftayı bitirir, haftaya buluşma temennimi de iletirim,

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics