Genel 05 NİSAN 2018 / 15:14

Sadece 600 liraya üretilen tanker arama robotu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü üyeleri, Türkiye'ye satışı gerçekleştirilmeyen tanker arama robotunu tasarladı. 600 lira gibi bir fiyatla tasarlanan robotun özellikleri arasında ferromanyetik alanlara tırmanabilmek, kaçak ve hasar kontrolü yapabilmek var.

ESOGÜ Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü, (MPGK), 1.5 yıl önce kuruldu ve çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Türkiye'deki yarışmalara da hazırlanan kulüp üyeleri tarafından, son olarak paletlerinde yer alan mıknatıslarla ferromanyetik  alanlara tırmanabilen ve bu yüzeylerden aldığı verileri bilgisayar ortamına aktarabilen bir robot geliştirildi.

Yerli üretimde oluşan maliyetleri en aza indirmeyi hedeflendiği robotta, dik yüzeylere tırmanma, yerleşik sensör ve kamera bulunuyor. Yurt dışından yüksek fiyatlara kiralanan bu tür robotu kendi imkanlarıyla sadece 600 TL'ye üreten gençler, yeterli destek görmeleri halinde farklı amaçlara hizmet edecek robotlar geliştirmek istiyor.

''Biz bu robotu sadece 600 liraya geliştirdik''

ESOGÜ Makine Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi ve proje yürütücüsü Kürşat Fatih Sezer geliştirilen robotla ilgili, "Bu, tankerlerin üzerinde gezerek ferromanyetik yüzeylere tırmanabilen, hata ve sızıntı kontrolünü gerçekleştiren bir robot. Bunun yurt dışında muadilleri var. Ancak Türkiye’ye satmıyorlar. Sadece hizmet satıyorlar ve hizmet bedeli de 6 ayda bir 2 bin 500 lira civarında. Biz bu robotu sadece 600 liraya geliştirdik." açıklamalarında bulundu.

Proje yürütücülerinden Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Aylin Aytaş ise; "Biz bu robotu yaparak yerli üretimde maliyeti en aza indirmeyi hedefliyoruz. Tarama testlerinin çoğu, dolum-boşaltım şeklinde taraması yapılıyor. Biz bu robot sayesinde sadece dolum-boşaltım ihtiyacını ortadan kaldırarak dışarıdan tarayacağız.'' dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics