Genel 04 EYLÜL 2013 / 18:45

Şahinler Holding'e Flammaerotec yatırımı

Airbus için uçak parçaları üreten Flammaerotec firması, Almanya’nın NRW eyaletinden; Şahinler Holding’e bağlı Avrupa Serbest Bölgesi’nde 4 Milyon avroluk yatırım yapıyor.  4 Eylül tarihinde Ankara’da düzenlenen imza töreniyle yatırım için düğmeye basıldı.

Aachen dâhil olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde yedi ayrı fabrikası bulunan Flamm Holding’e bağlı olan ve Airbus şirketlerine uçak parçaları tedarikçisi Flammaerotec firmasının Avrupa Serbest Bölgesi’nde hayata geçireceği yatırımın imza töreni Ankara’da gerçekleştirildi. Törene; NRW Eyaleti Ekonomi Bakanı Garrelt Duin ve Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin ve Flamm Holding Yönetim Kurulu Başkan Frieder Flamm’ın da aralarında bulunduğu Alman heyetle birlikte, büyükelçiler, bürokratlar ve siyasetçiler katıldı.

Avrupa Serbest Bölgesi’nden 170 ülkeye ihracat yapılıyor
Flammaerotec’in, Avrupa Serbest Bölgesi’nde yapacağı bu yatırımla birlikte Airbus şirketleri için montaj ve kalıplama gibi modül üretimine başlanacak. Hammadde olarak ağırlıkla alüminyum alaşımları kullanılacak ürünlerin tamamı Almanya’ya ihraç edilecek. Frieder Flamm’ın uçak sanayisi teknolojisi ihraç eden yatırımının, sahibi olduğu Avrupa Serbest Bölgesi’ne gelmesinden duyduğu mutluluğu belirten Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, ''Bugün Avrupa Serbest Bölgesi’nden yaklaşık 170 farklı ülkeye ihracat yapılıyor. Avrupa Serbest Bölgesi, serbest bölgeler sıralamasında son iki yılda üç basamak birden yükselerek 7. sıradan 4. sıraya çıktı. Böylece, büyüme hızı olarak, 19 serbest bölge arasında lider konuma geldi. ASB, 2.5 milyar dolar ticaret hacmine sahip'' dedi.'

İstihdam ve kalkınma sağlıyoruz

Kemal Şahin, ''Bu yatırımlarla her iki ülkede de ciddi istihdam yaratıyoruz. Aynı zamanda Türkiye ile Almanya ve Türkiye-AB ilişkilerinin gelişmesine de önemli katkılar sağlıyoruz. Trakya’yı; Avrupa Serbest Bölgesi’nde yapılan kalıcı ve ihracatı artırıcı yatırımlarla, yüksek teknoloji kümelenmesi yaratarak, önemli bir sanayi haline getirdik” açıklamasını yapan  Frieder Flamm da konuşmasında; “Üretime 2014 yılında başlayacağız. 150 kişilik istihdam sağlanacak. Toplamda 4 Milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirilecek” dedi.

‘Made in Turkey’ damgalı ürünler Airbus’ın uçaklarıyla gökyüzüne ulaşacak
Mustafa Sever, imza töreninde, “Bugün burada dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Airbus firmasının üreteceği uçaklarda kullanılacak bazı mekanik ve elektronik parçalarının artık Türkiye’de üretileceği müjdesini vermek için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Gururla söylüyorum; ‘Made in Turkey’ damgalı ürünler bundan böyle Airbus’ın uçaklarıyla gökyüzüne ulaşacak. Bence bugün burada bulunma sebebimiz olan yatırıma ilişkin verilen kararda, 15 yıldır Türkiye’de olan Flamm grubunun ülkemizin genç ve dinamik nüfusunu, kalifiye iş gücünü, yatırım ortamını birebir yaşayarak görmüş olmasının da çok büyük katkısı olmuştur. Almanya bizim en önemli ticaret partnerimiz. 12,5 Milyar Dolarla ihracatımızda 1’nci, 21 Milyar Dolarla ithalatımızda da 2’nci sırada. Toplam ticaret hacminin yüzde 20’sinden fazlası Türkiye ile Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti arasında gerçekleşti” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 
ETİKETLER : kemal şahin uçak

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics