Genel 10 ARALIK 2013 / 11:09

Sandık görevlileri 'sürekli görevde' olacak

2014 yerel seçimleri öncesinde CHP, seçmene yüz yüze ulaşmak için Sandık Çevresi Sorumluları olarak adlandırılan yeni bir sistem oluşturdu. Bu yeni sistemle seçim olsun olmasın, atandığı sandıkla ilgili sandık görevlileri "sürekli görevde" olacak.

Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı'nın başında olduğu CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi (BİTEM) tarafından oluşturulan yeni sistem seçimlerde tüm partiler tarafından uygulanan sandık görevlilerinden farklı olarak, seçim olsun olmasın, atandığı sandıkla ilgili "sürekli görevde" olacak.

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi tarafından kurulan elektronik sistem çerçevesinde, Sandık Çevresi Sorumluları’na, bağlı oldukları sandıkta oy kullanan seçmenlerin cinsiyetleri, sandıkta bir önceki seçimde hangi partiye kaç oy çıktığı, varsa o sandıkta oy kullanan CHP üyesi gibi bilgilerin tümü iletilecek.

" Emrehan Halıcı, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Sandık çevresi görevlisi, seçim olsun olmasın, 24 saat görevde olacak" dedi.

Halıcı'nın verdiği bilgiye göre, CHP'nin sandık çevresi görevlileri, sorumlu oldukları seçim sandığına kayıtlı seçmenlere ilişkin her türlü bilgiye sahip olacaklar. CHP'de kurulan elektronik sistem çerçevesinde, sandık çevresi sorumlularına, bağlı oldukları sandıkta oy kullanan seçmenlerin cinsiyetleri, sandıkta bir önceki seçimde hangi partiye kaç oy çıktığı, varsa o sandıkta oy kullanan CHP üyesi gibi bilgilerin tümü iletilecek.

Sandık çevresi sorumlusu, kurulan sistem ile sorumlusu olduğu sandığa ilişkin tüm bilgilere internet ortamından, cep telefonundan bile ulaşabilecek. 

Sandık çevresi sorumluları, sorumlu oldukları sandıkta oy kullanacak seçmenlerle, seçim olsun ya da olmasın, sürekli iletişimde bulunarak, çeşitli tanıtımlar ve anketler yapacaklar, bu anketlerin sonuçlarını da CHP intraneti üzerinden Genel Merkez ile paylaşacaklar. Genel Merkez'de BİTEM anketlerle gelen bilgileri değerlendirerek, atılması gereken adımlar konusunda yeni yol haritaları belirleyecek.

Emrehan Halıcı, toplam 400 bin kadar olması planlanan sandık çevresi sorumlularının şu ana kadar yüzde 80'inin belirlendiğini de anlattı.

CHP'de bugün düzenlenen toplantı ile Türkiye'de 81 ilin tümünden, seçimle belirlenen toplam 600 bilişim sorumluna eğitim verildiğini kaydeden Emrehan Halıcı, "Bilişim sorumlularını seçimle belirleyen tek siyasi partiyiz. 81 ilde seçilen bu 600 bilişim sorumlusu, aldıkları eğitimin ardından yaşadıkları illere dönerek, oradaki sandık seçim sorumlularını ve sandık görevlilerine de eğitim verecekler" dedi.


"Kuşku yetmez kontrol gerekir"

Halıcı, "kuşku yetmez kontrol gerekir" dedi ve ekledi: "CHP'li olsun ya da olmasın tüm seçmenlere de çağrı yaptı: "CHP'nin hazırladığı e-seçmen sisteminde hem kendi isminizi, hem de yaşadığınız evdeki diğer seçmenleri kontrol edin. Eğer orada yaşamayan bir kişi, sizinle aynı evde seçmen görünüyorsa, yetkili yerlere başvurun."

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics