Genel 26 KASIM 2013 / 16:29

SAP uzmanlığını kortlara taşıdı

SAP, spor endüstrisi icin geliştirdiği yeni teknolojisini ilk kez WTA İstanbul Şampiyonası’nda sundu.

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, yazılım uzmanlığını tenis kortlarına da taşıdı.

SAP’nin, maç sırasındaki verileri hızla analiz ederek, oyuncunun kendisi ve rakipleriyle ilgili anlık etkin kararlar verilebilmesine olanak sağlamak üzere geliştirdiği interaktif pano, ilk kez İstanbul’da düzenlenen WTA Tenis Turnuvası’nda kullanıma sunuldu.

SAP, dünya çapında desteklediği Kadınlar Tenis Federasyonu (Women’sTennis Association) WTA turnuvalarının İstanbul ayağında önemli bir yeniliğe imza attı.

Dünya sıralamasında en üstte bulunan 8 kadın tenisçinin katıldığı WTA İstanbul Tenis Turnuvası’nda, SAP’nin, maç sırasındaki verileri hızla analiz ederek, oyuncunun kendisi ve rakipleriyle ilgili anlık etkin kararlar verilebilmesine olanak sağlamak üzere geliştirdiği interaktif pano ilk kez kullanıldı.
Tenis antrenörlüğünde devrim
Elektronik panoyu tanıtmak üzere SAP uzmanları, WTA Yöneticileri ve turnuvaya katılan dünya çapındaki tenisçilerin koçlarının katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda SAP uzmanları, spora yönelik inovatif teknolojilerin izleyicilerle nasıl buluşturulduğuna, oyuncuların performans ve stratejilerinin nasıl analiz edip kurgulandığına ve medyaya nasıl daha detaylı istatistik sunulduğuna ilişkin detaylı bilgiler paylaştı.
SAP’nin WTA için özel olarak geliştirdiği interaktif gösterge panosu sayesinde artık antrenörler, maç sonrası anlık analiz yapabiliyor ve oyuncuların geçmişteki verilerine ulaşılabiliyor.
Pano, oyuncuların maç sırasında sergilediği tekniklerin ince detaylarını aktarabiliyor ve analizlerin başka oyuncular için de yapılabilmesi imkânını sunuyor. Böylece her rakip tek tek incelenebiliyor ve oyuncunun ihtiyacına özel taktikler geliştirilebiliyor.

8 kadın tenisçinin performansından dikkat çeken veriler
Bu yıl ilk kez WTA İstanbul Tenis Turnuvası’nda da kullanılan elektronik panonun oyuncuların performansları hakkında aktardığı bilgiler şöyle:
İlk servis başarı yüzdesine göre ilk sırada yüzde 75’le Sara Errani yer alırken, Petra Kvitova yüzde71’le ve Agnieszka Radwanska yüzde 70’le Errani listenin ilk üç ismi arasında bulunuyor. Servislerde “Total Ace” başarısı sıralamasında en başarılı isim 28 sayıyla Serena Williams olurken, 17 sayıyla Na Li ve 10 sayıyla Petra Kvitova ilk üçe girdi. Servis karşılamada ise yüzde 50’lik bir oranla Na Li birinci sırada yer alırken, kendisini yüzde 47 karşılama başarısıyla Serena Williams takip etti.
WTA Dünya sıralamasında 4.sırada bulunan Agnieszka Radwanska’nın antrenörü Tomasz Wiktorovski, SAP’nin geliştirdiği sistem ile ilgili olarak; “Oyuncumun ve rakibinin oyununu anlayabilmem bana kesinlik kazandırıyor. Kişiye özel SAP verisine erişim koçların çalışma yöntemlerinde gerçek bir farklılık sağlıyor. Artık oyuncularımıza daha stratejik tavsiyelerde bulunabilir, hazırlık safhasını geliştirebilir ve korttaki performanslarını artırabiliriz” şeklinde konuştu.

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP olarak iş alanındaki uzmanlığımızı WTA ile yapılan ortak çalışma sonucu artık spora aktarıyor ve böylece tenis keyfini bir adım öteye taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Spor ve eğlence sektörü, SAP’nin faaliyet gösterdiği en yeni alan. Bu alanda yaptığımız çalışmalar ile eğlence, spor ve sanatı seven milyarlarca insana kelimenin tam anlamıyla “dokunuyoruz”. SAP olarak büyük veri analizi, SAP HANA platformu, mobil bilişim ve bulut uygulamaları ile elde edilen verileri hızlıca işleyerek farklı kullanım alanlarına yönelik analizler sunuyoruz.”
SAP Türkiye Genel Müdürü Keskin konuşmasında ayrıca; “İlk kez İstanbul’daki WTA maçları için geliştirilen yenilikçi çözümler, SAP’nin spor dünyasında 2014 ve sonrası için sunmayı planladıklarının sadece bir başlangıcını oluşturuyor. Sinan Erdem Spor Salonu’ndaki tenis seyircisi, daha önce görmedikleri bir deneyim yaşayarak tenis oyuncularının detaylı istatistik bilgilerine hızlı bir şekilde ulaştı. Seyirciler, salondaki büyük panelde oyuncuların gelişen taktiklerini rakiple karşılaştırmalı olarak izleyebildi. Bu yenilik, tenis severler, oyuncular, antrenörler ve basın için tenis deneyimini sadece izlemekten daha öteye, maç içindeki stratejileri bire bir yaşamaya doğru taşıdı.” şeklinde konuştu.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics