Genel 29 KASIM 2013 / 11:46

Sayısal Gündem 2020 konuşuldu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Türkiye Bilişim Derneği (TBD)  tarafından düzenlenen 30. Bilişim Kurultayı’nda “Sayısal Gündem 2020” temalı konuşmasında Kamu verilerinin paylaşımı ile ilgili cesurca tartışabilmemiz gerektiğini ifade etti.

Ankara JW Marriott Otel’de gerçekleştirilen Kurultay’ın açılışında konuşan Acarer, Avrupa Birliği Komisyonu'nun üç bileşenli bir paket açıklayarak, Avrupa Sayısal Gündemi 2020 çerçevesinde elektronik haberleşme sektöründe bazı değişikliklere gideceğini duyurduğunu hatırlattı. Acarer, söz konusu üç bileşenin elektronik haberleşmede Avrupa tek pazarının oluşturulmasına yönelik tüzük hazırlanması, telekomünikasyon tek pazarına ilişkin tebliğ ve geniş bant yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili tavsiye kararı olduğunu söyledi. Acarer, "Telekomünikasyon Tek Pazarı"nın hayata geçirilebilmesi halinde Avrupa Birliği GSYİH'sinde yılda yaklaşık yüzde 1 artış olacağının söylendiğini kaydetti.

Veri paylaşımını cesurca tartışabilmeliyiz

Kamu sektörüne ait verilerinin paylaşılması konusunun, Avrupa Komisyonu tarafından görüşe açıldığını ifade eden Acarer, şöyle konuştu: "İki hafta önce BTK olarak buna yönelik bir çalışmayı kamuoyu görüşüne açtık. Verilerin paylaşılması konusu, dokunulmaz bir hale geldi. Bunun farklı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Kamu ya da kişisel verilerin paylaşılmasını cesaretle tartışmamız ve konuşmamız gerektiğine inanıyorum."

Türkiye'de 34 milyon Facebook üyesi var

Dünyada 800 milyon hanenin yüzde 41'inin, Türkiye'de ise 19 milyon hanenin yüzde 47'sinin internete bağlı olduğunu belirten Acarer, dünyada sosyal medya kullanıcıların sayısının 2 milyara yaklaştığını, Türkiye'de ise 34 milyon Facebook, 10 milyon Twitter kullanıcısının bulunduğunu anlattı. Bilgisayar ve akıllı cihazların gelişimi hakkında bilgi veren Acarer, 2010 ve sonrasında mobil internet ve M2M uygulamaların ortaya çıktığını, dünyada 2011 'den itibaren, akıllı telefon ve tablet sayısının bilgisayarı geçtiğini söyledi.

Her zaman her yerde

Acarer, 2009 yılında mobil geniş bant abone sayısının, sabit geniş bant abone sayısına eşitlendiğini, iki yıl sonra da iki katı olduğunu ifade ederek 2000'li yılların başında internette "her zaman, her yerde" sloganının ortaya çıktığını kaydetti. Acarer, bilişim sektörünün küresel kriz dönemlerinde bile büyümesini sürdürdüğüne ve istihdama katkı sağladığına dikkati çekti. Acarer ayrıca sektörle ilgili olarak, "Bilişim sektörü, Türkiye'nin 2023 vizyonuna çok önemli katkı sağlar. Çünkü bu sektör, Sayın Bakanımızın da dediği gibi yaşam biçimi haline geldi. Bu sektör geliştiği zaman diğer sektörleri de lokomotif etkisiyle sürükleyip götürüyor. O nedenle bu tür konuları cesaretle konuşmamız, tartışmamız gerekir diye düşünüyorum." dedi. Toplantı sonunda BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’e “Jüri Özel Ödülü” takdim edildi.
ETİKETLER : BTK tayfun acarer

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics