Genel 03 EKİM 2013 / 16:02

Siber filo CyberFleet tanıtıldı

Pirelli ve Avea  yenilikçi sürüş teknolojisiyle siber filo uygulaması CyberFleet'i tanıttı.Pirelli ve Avea CyberFleet'i i tanıttı. Bu ay içinde pazara sürülecek yenilikçi sürüş teknolojisinin  tanıtıldığı toplantıya Pirelli’den Türkiye CEO’su Mete Ekin, Pazarlama Direktörü Alberto Vigano, Türkiye Ticaret Direktörü Aşkın Bedük ve Avea Kurumsal işbirimi Kıdemli direktörü Tunç Taşman katıldı.

Mete Ekin, “Teknoloji her alanda gündelik yaşantımızı değiştiriyor. Tüketici alışkanlıklarına da yansıyan bu gelişmeler üreticileri daha fazla teknolojik donanım kullanmaya yönlendiriyor.” dedi. Pazarlama Direktörü Alberto Vigano "Toplam cirosunun yüzde 3' ünü ayırdığı Ar-Ge’de ana başlıkları güvenlik, ekonomik sürüş ve çevreye saygı olarak sıralanıyor. Cyberfleet ise bu araştırmaların sonucunda geliştirdiğimiz işimiz." dedi.

CyberFleet ne katacak

Trafik kazalarının yüzde 3'ü lastik hataları yüzünden ortaya çıkıyor .Yakıt tüketimi, lastikler, tamir ve bakım filoların maliyetlerinin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Lastiklerin ısısı ve hava basıncının sürücü ve filo yöneticisine iletilmesini sağlayan teknoloji araç başına  yılda 1000 Avro tutarında yakıt tasarrufu sağlayan sistem, 2 bin ton daha az karbondioksit salınımı yapılmasını sağlıyor.

Tunç Taşman, temel amacı insan hayatını kolaylaştırmak olan teknolojinin, Türkiye ve dünyada bir ilk uygulamasını gerçekleştirdiklerini anlattı. "Ülkemizde M2M teknolojilerinin farkındalığı arttıkça bu konudaki uygulamalarda da ciddi talepler olacak. Pek çok M2M uygulaması çözümü sunan Avea ilk siber filo yönetim projesinde yer alarak, CyberFleet'le yol güvenliği, çevre duyarlılığı, lastik durumu, lokasyon,  sim kart üzerinde güncel durum bilgilerini Avea şebekeleri üzerinden ileterek böyle bir hizmet içinde çözüm ortağı olarak yer almaktan gurur duyuyoruz"dedi.

 

Pirelli’nin akıllı hizmetleri
Alberto Vigano, ticari taşıtların daha etkin kullanılmasını sağlayacak Cyber Fleet teknolojisini anlatmadan önce kısaca Pirelli’den bahsetti. 2008’den beri Türkiye’de yüzde 3,2 büyüme gösteren şirket ürün ve hizmetlerinde teknolojiyi oldukça başarılı kullanıyor. CQ24, km başına maliyet tanımlama sistemi FleetCheck, Filoya özel çözüm sistemi FleetManagement, lastik ömür döngüsü Novacheck ve tasarrufla lastiğin verimli kullanımı yoluyla bilgilerin veri bankasında toplanması ve iletimi hizmeti CyberFleet gibi hizmetler şirketin teknolojiyle birlikte büyümesinin göstergesi.

Nasıl çalışır
CyberFleet teknolojisi sağladığı yakıt tasarrufunun yanı sıra, lastiklerde oluşabilecek problemleri de minimuma indirerek dayanıklılık süresini uzatıyor. CyberFleet statik ve dinamik olmak üzere filonun kullanım amacına göre iki farklı çözüm sunuyor. Dinamik çözümde her lastiğin içine yerleştirilen sensör, telematik sistem ile entegre olarak anında lastiğin içinden alınan datayı merkezi bir veri tabanına transfer ediyor. Böylece, lastik ısısındaki veya lastik hava basıncındaki herhangi bir değişiklik sürücü ve filo yöneticisine anında iletiliyor. Dinamik sistemde ayrıca araç takip özelliği, anti-theft, yapılan kilometre bilgileri de kullanıcıya sunuluyor. Statik çözümde ise, taşınabilir bir data okuyucusu, araç durur vaziyetteyken lastiğe monte edili sensörlerden lastik basınç değerlerini gösterebiliyor ve bunları kolayca bilgisayarda arşivleme imkanı sunuyor.

Araçtan filo yöneticisine iletişim

Araçların lastiklerinin iç yüzüne monte edilen çiplerden gelen bilgi, araç içindeki telematik kutuya iletiyor, Avea desteğiyle, aynı anda GPS özelliği de olan telematik kutudan gelen bilgiler veri bankasına geliyor ve filo yöneticisine iletiliyor. Yönetici  dilerse, uyarı mesajını sürücüye sms yoluyla iletiyor. Sistem şimdilik filo yöneticisi merkezli çalışıyor. Gelen taleplere göre sürücünün entegre edilebileceği uygulamalar geliştirmek de mümkün. Pirelli yıl içinde en az 1000 araca CyberFleet teknolojisinin uygulanmasını hedefliyor.

CyberFleet teknolojisi sağladığı yakıt tasarrufunun yanı sıra, lastiklerde oluşabilecek problemleri de minimuma indirerek dayanıklılık süresini uzatıyor. Cyberfleet teknolojisinin mobil telefonlarda da çalışması için Softech tarafından geliştirilen bir mobil uygulama var.
ETİKETLER : Avea cyberfleet

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics