Genel 14 MAYIS 2013 / 13:44

Sigorta bilgileri e-devletten sorgulanacak

e-Devlet Kapısı Entegrasyonu kapsamında vatandaşlar artık Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nde bulunan sigorta bilgilerini sorgulayabilecek. TÜRKSAT ile imzalanan protokol doğrultusunda ilk etapta yürürlükteki 13,5 milyon ve geçmiş yıllara ait 150 milyon trafik poliçe bilgisi sorgulamaya açılıyor. 

Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Sigorta Birliği (TSB), Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) ile TÜRKSAT işbirliğiyle hayata geçirilen e-Devlet Kapısına Hizmet Entegrasyonu ile ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. İstanbul’da gerçekleşen etkinlikte imzalanan protokol doğrultusunda ilk etapta 2003 yılı başından bu yana elektronik ortamda tutulan tüm trafik sigortası kayıtlarının e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulanması mümkün olacak.

Basın toplantısında konuşan Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak bu hizmet sayesinde sigorta sektörüne duyulan güvenin olumlu yönde artacağına inandıklarını belirterek “14 milyona yakın kullanıcısı olan e-Devlet Kapısı’ndan SBM’nin sunduğu servisler ile hazırlanan hizmetlere erişim www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yapan sigortalılarımız için de mümkün olacak. Bu servisten faydalanan sigortalılarımız poliçe bilgilerine akıllı mobil telefonlarından ulaşabilecekler. Diğer bir deyişle sigortalı vatandaşlarımız poliçelerini her an ceplerinde taşıyacaklar. İşbirliğimizin sigorta bilincinin oluşması, sigorta sistemine duyulan güvenin artması, sektörün gelişimi ve genişlemesi açısından olumlu sonuçları olacağına inanıyoruz” dedi.

SBM Merkez Müdürü Aydın Satıcı ise e-Devlet Kapısına Hizmet Entegrasyonu’na ilişkin imzalanan protokol doğrultusunda 2014 yılı başına kadar tıbbi kötü uygulama, tehlikeli maddeler ve tüpgaz, sağlık, hayat ve kasko poliçeleri ile hasar sorgulama uygulamalarının kullanıma açılacağını belirtti.

e-Devlet Kapısı’nın kamu hizmetlerine elektronik ortamdan güvenli ve etkin bir şekilde her noktadan erişim sağladığına dikkat çeken TÜRKSAT Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay ise bu protokolü imzalayan tüm kurumların ortak amaç doğrultusunda bir araya gelerek hizmet kalitesini artırdığını belirtti. Dalbay “Vatandaşımız bu tür bilgi merkezlerinin entegrasyonu ile ortaya çıkan çalışmalarda, tek noktadan istediği bilgiye ulaşma imkânına kavuşmaktadır” dedi.

Plaka numarasının girilmesi yeterli olacak

Başvuru sahiplerinin ilk etapta trafik poliçe bilgilerini görüntüleyebilmesine imkân sağlayan bu hizmet sayesinde vatandaşlar hangi şirketten ne zaman poliçe yaptırıldığını, poliçenin hangi tarih aralığında yürürlükte olduğunu, araç bilgilerini, teminat bilgilerini, indirim ve sürprim oranlarını görebilecek.

Trafik poliçe sorgulamasının ardından, tıbbi kötü uygulama, tehlikeli maddeler, tüpgaz poliçe ve hasar sorgulaması ile zorunlu olmayan sağlık poliçeleri, hayat poliçeleri, kasko poliçe ve hasar bilgilerinin de sorgulaması uygulamaya dahil edilecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics