Genel 28 KASIM 2010 / 18:00

Sınıflar, Evrensel Hizmet Fonu ile akıllanacak

Türkiye’deki okullardaki tüm bilgisayar altyapıları yenileniyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı işbirliği ile gerçekleşecek “Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi” (FATİH) projesi ile 600 bin derslik akıllı sınıflara dönüştürülecek.

Kısa adı FATİH olan “Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi” Türkiye’nin en önemli eğitim yatırımları arasında yerini alıyor. FATİH projesi “Akıllı Sınıf” projesinin Türkiye’deki tüm okullarda hayata geçirilmesini öngörüyor. Proje ile 40 bin okul, 600 bine yakın dersliğin tamamı en son bilişim teknolojileriyle donatılarak bilgisayarlı eğitim sınıfı (Akıllı Sınıf) haline getirilecek. 3 yıl içinde tamamlanması öngörülen FATİH projesi Evrensel Hizmet fonundan sağlanan ödenekle yaklaşık 3 milyar TL’ye mal olacak. Ulaştırma Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından koordineli olarak yürütülecek projenin bakanlıklar arası protokol imzası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından 22 Kasım günü Ankara’da gerçekleştirildi.

Derslikler en son bilişim teknolojileriyle donatılacak
Proje, eğitim ve öğretimde niteliği artırmak ve fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 570 bin dersliğe dizüstü bilgisayar, sunu cihazı ve her okula çok amaçlı fotokopi makinesi verilerek internet altyapısı oluşturulacak. Okullarda görev yapan yaklaşık 600 bin öğretmen donanım altyapısı konusunda yüz yüze ve uzaktan eğitim yöntemleriyle hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılacak. Bu süreçte ayrıca öğretim programları, bilişim teknolojisi destekli öğretime uyumlu hale getirilerek eğitsel e-içerikler oluşturulacak, her ders için yine e-kitap ve öğrenme nesneleri hazırlanacak.
Eğitim alanında bilişim teknolojilerinin kullanımı uzun yıllardır gündemde olan ve sürekli yatırımlar yapılan bir konu. Fakat, birçok okulda bilgisayarların kilitli kapılar ardında eskidiği de bir gerçek. Dolayısıyla, birçok kişiyi heyecanlandıran bu projenin sonunda da benzer durumların ortaya çıkmaması ve kurulacak olan sistemlerden maksimum faydanın sağlanabilmesi için düşünce yapılarında da değişime ihtiyacımız var.

Üç yılda tamamlanması öngörülüyor
Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülecek ve Ulaştırma Bakanlığınca desteklenecek projenin ilk yılında ortaöğretim, ikinci yılında ilköğretim ikinci kademe, üçüncü yılında ilköğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarında bilişim teknolojisi donanım altyapısı, e-içerik, öğretim programı, hizmet içi eğitim ve bilinçli güvenli internet kullanımı aşamalarının tamamlanması hedefleniyor.

Erdoğan, “15 öğrenciye bir bilgisayar düşüyor”
FATİH Projesi imza töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin okullarının bilişim teknolojisi sınıflarıyla çok geç tanıştığını ifade ederek, son sekiz yılda
Türkiye genelindeki okullara toplamda 750 bin adet bilgisayar kazandırıldığını belirtti. Erdoğan, Türkiye genelinde ortalama 15 öğrenciye bir bilgisayar düştüğünü de hatırlattı.
Çubukçu, “Bilgi toplumu yolunda büyük güç”
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, projenin Türkiye’yi bilgi toplumuna ulaştırma konusunda büyük güç kazandıracağını belirtti. Çubukçu, FATİH Projesi’yle okulların bilişim teknolojileri laboratuvarlarındaki bilgisayar, internet bağlantısı ve teknolojik donanımın daha ileri bir aşamaya taşınacağını ifade etti.
Bakan Çubukçu, proje kapsamında donanım altyapısının iyileştirileceğini, eğitsel e-içeriğin sağlanacağını, öğretim programlarının bilişim teknolojisini içerecek hale getirileceğini, öğretmenlerin hizmet içi eğitiminin, bilinçli, güvenli ve izlenebilir bilişim teknolojisi kullanımının sağlanacağını söyledi. Projeyle okulların donanım altyapısının geliştirileceğini kaydeden Çubukçu, 40 bin okula projeyle ilgili cihazların kurulacağını, her dersliğe genişbant internet erişim ağı sağlanarak okullara yeni bir internet omurgası yükleneceğini belirtti. Çubukçu, ayrıca okullara akıllı tahta ve çok amaçlı ağ yazıcısı kurulacağını da bildirdi.
FATİH Projesi hakkında bilgi veren Binali Yıldırım da, “Etkileşimli bir eğitim-öğretim sürecini okullarımızda başlatmış olacağız’’ diye konuştu.
ETİKETLER : featured Sayı:797

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics