Genel 02 EKİM 2011 / 14:50

Sınırsız yaşam, sınırsız toplum, sınırsız Türkiye

Gelişen teknoloji, günümüz dünyasında her alanda sınırları kaldırıyor, herşeyin iç içe geçtiği yeni bir yapı inşa ediyor. Bilişim iş dünyasından spora, sanattan, sağlığa, eğitimden kariyere kadar yaşamın her alanını değiştiriyor ve geliştiriyor. Bu yeni yapı sınırsız toplumlara uzanırken, ülkeler arasındaki sınırlar da kalkıyor. Yeni düzenin canlı örneklerini biraraya getirdiğimiz BThaber Gazetesi ve “Sınırlar Kalkıyor” diyerek yola çıkan ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11 de bu değişimi gözler önüne seriyor.

Günümüz dünyası, bilgi ve iletişim teknolojilerinin dokunduğu her noktadan başlayarak sınırsız bir yapıya uzanan yeni bir düzenle tanışıyor. Spordan, sanata, sağlıktan, eğitime yaşamın her alanına giren bilişim teknolojileri, yaşamın her karesini farklılaştırırken, sunduğu olanaklarla sınırları da ortadan kaldırıyor. BThaber’in bu sayısında yaşamın her karesine yansıyan ve bilişim teknolojilerinin değiştirdiği ve geliştirdiği alanlara yer verdik. İş süreçlerinden, spora, sanattan, kariyere kadar uzanan geniş bir alanda sınırsızlığa uzanan bu değişimin canlı örneklerini ve farklı hikayelerini iç sayfalarımızda bulabilirsiniz.
• Müşterilerle markaların etkileşim ve iletişimlerinin hızla değiştiği Web.2.0 dünyasında pazarlama artık internet öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılıyor. Müşteri marka iletişiminde yeni sahne ise artık sınırları kaldıran dijital dünya.
• Toplum için çok önemli alanlardan sporda da teknoloji rüzgarı esiyor. Holiganları ile ünlü futbol dünyasında da artık “Kale çizgisi teknolojisi futbolda kullanılsın mı kullanılmasın mı?” tartışmaları yapılıyor. Bu konuda  geliştirilen teknolojiler FIFA tarafından test ediliyor.
• Müzikten, edebiyata sanatın pek çok alanında bilgi ve iletişim teknolojileri her geçen gün daha fazla rol üstleniyor. Sanatçılarla yaptığımız röportajlar da bu değişimi adresliyor. Kurban grubunun üyelerinden Kerem Tüzün ve Burak Gürpınar, “Teknoloji doğru kullanılırsa müzisyenle dinleyici arasındaki pürüzler ortadan kaldırabilir, daha samimi bir şekilde müzik yapılabilir, paylaşılabilir ve dinleyicilere daha yakın olunur” diyor. Bu toprakların ezgilerini, zengin müzik kültürünü yıllardır albüm ve konserlerine yansıtan Kardeş Türküler grubunun üyelerine göre, internet ve sosyal ağların daha çok insanın söz sahibi olmasına; daha katılımcı bir ortam kurulmasına, bilgi akışının ve de iletişimin güçlenmesine katkıda bulunduğu çok açık. Sadece Türkiye değil dünya edebiyatının da şu an en popüler yazarlarından biri Elif Şafak, internet, sosyal medya ve e-kitap gibi alanlardaki değişimleri önemsediğini vurguluyor.
• Diğer taraftan yaşamımızın her alanını adresleyen değişim, aldığımız ürün ve hizmetlere karşılık yaptığımız ödemelere kadar uzanmış durumda. Geldiğimiz noktada artık bankamıza değil, operatörümüze borçlanıyoruz. Sınırları kaldıran mobilite ile farklı isimler altında aslında uzun süredir hayatımızda olan mobil ödemede yeni teknolojiler geliyor, ödeme yöntemleri de çağ atlıyor. Cep telefonlarımız kredi kartı, telefon faturalarımız ise kredi kartı hesap özeti gibi çalışıyor.
• Engelliler için bile engelsiz, sınırsız kariyer yapıları oluşuyor. Engelsiz Kariyer yapısı, bir internet portalı ile başlattığı çalışmalarını giderek genişletiyor.
• Yaşam sınırsızlaşırken, giderek artan iletişim teknolojileri dünyayı küresel bir pazar haline getiriyor, ülkelerin fiziksel sınırları da ortadan kalkıyor, milyonlarca kilometre uzaklıktaki pazarlar, bir tık mesafesine indirgeniyor. Herşeyin iç içe geçtiği bu dünyada küresel pazarda yenilikçi ürünler sınırları aşarak yol alıyor. Türkiye de, ürüne ve hizmete dönüştürülebilecek yeni fikir ve projeleri destek verebilecek sanayici ve yatırımcılarla buluşturmayı hedefleyen Tekno-Girişimci gibi projeleri, yerli cep telefonu ve otomotiv üretimi gibi inisiyatifleri hayata geçiriyor.
• Yeni inşa edilen bu dünya; engellerin ve sınırların kalktığı iletişimi yüksek, küresel fırsatları barındıran farklı bir yapıyı ayaklarımızın altına seriyor. Bugün kapılarını açan ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11 de, bu yeni dünya düzenini konuşmak ve fırsatları yakalamak isteyenleri 3 gün boyunca İstanbul’da buluşturuyor.
ETİKETLER : featured Sayı:840

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics