Genel 24 OCAK 2013 / 12:16

Sony, Playstation Network için ceza aldı

2011 senesinin Nisan ayında Playstation Network(PSN)’ün haklanması ile ortaya çıkan ve milyonlarca kullanıcıyı etkileyen bilgi hırsızlığı yüzünden Sony Avrupa 250 bin Sterlin ceza aldı.

Bilgi Güvenliği Yasası’nın ciddi bir şekilde ihlali olarak değerlendirilen PSN’in Nisan 2011 de haklanması olayı ile ilgili olarak Sony, kullanıcılarını güncellemelerle koruyabileceği ve bu durumun oluşmasını engelleyebileceği şeklinde hüküm verilerek 250 bin Sterlin para cezasına çarptırıldı.

AB Bilgi Teknolojileri Komisyonu(ICO)’ndan yapılan açıklamada, cezanın PSN’in haklanmasından sonra milyonlarca kullanıcının isim, adres, e-posta adresi, doğum tarihi, hesap bilgileri gibi mahremiyet taşıyan bilgilerinin tehlikeye düşmesine sebep olunmasından dolayı verildiği söylendi.

ICO bünyesinde Vekil Komiser ve Bilgi güvenliği direktörü olarak görev yapan David Smith ise konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “ Eğer birçok kişisel bilgi ve kredi kartı bilgisinin saklanması sizin sorumluluğunuzdaysa bununla ilgili en üst düzey güvenlik önlemlerini almak zorundasınız. Eğer bu ağa böyle bir saldırı yapılmamış olsaydı bu durum önemsenmemeye devam edecekti ve güvenlik ölçütleri hala yetersiz şekilde işleyecekti. Sony gibi teknik birikimini pazarlayan bir şirketin bu bilgilerin güvenliğini sağlamada daha fazla çaba gösterebileceğine eminim. Verdiğimiz ceza az bir miktar değil fakat bununla ilgili olarak yapabileceğimiz bir şey yok. Bu bize bildirilen en ciddi olaylardan birisiydi ve etkilenen milyonlarca insan için böyle bir ceza vermek durumundaydık.”

Nisan 2011 haklaması olarak anılan olay sonrasında PSN birkaç gün boyunca kapalı kalmış ve Sony kullanıcılarından özür dilemek için bedava oyun dağıtımı da dahil çeşitli yöntemler uygulamıştı. PSN tamir edildikten sonra da güvenlik konusunda bir daha böyle bir durumun yaşanamayacağı konusunda kullanıcılar temin edilmişti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics