Genel 24 EKİM 2013 / 14:37

STK'lar internet bağımlılığıyla mücadele ediyor

Siber Güvenlik Derneği  İnternet Bağımlılığı Raporu'nu açıkladı.Bilinçli İnternet Platformu' nun da kurulmasını sağlayan Siber Güvenlik Derneği,2011'de kurulan bir sivil toplum kuruluşu. Siber güvenlik ve internet hukuku ile ilgili çalışmalar yapan dernek, internet bağımlılığı raporunu yayımladı.

Derneğin yaptığı  araştırmalar,  internet bağımlılığını engellemek için yasal mevzuattaki zaaflar olduğunu ortaya koyuyor. Hukuki sorunlar, duygusal şiddete maruz kalan çocukların korunamaması, küçük çocukların zorbalıkla suça karışmalarındaki artış, hakaret ve küfür içerikli videoların artması ve pornografik yayınların erişiminin kolaylığı gibi sorunlara dikkat çekiliyor.

SGD' nin önerileriyse, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapılması, okul çağındaki çocukların teknolojik cihaz kullanımı aşamasında hukuki ve pedagojik altyapının düzenlenmesi, internet ve oyun yerleri işletmelerinde sivil toplum kuruluşlarından destek alınması, internet üzerinden sözlü tacizlerin tespit edilmesi gibi önerilerde bulunuyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN