Genel 24 EKİM 2013 / 14:37

STK'lar internet bağımlılığıyla mücadele ediyor

Siber Güvenlik Derneği  İnternet Bağımlılığı Raporu'nu açıkladı.Bilinçli İnternet Platformu' nun da kurulmasını sağlayan Siber Güvenlik Derneği,2011'de kurulan bir sivil toplum kuruluşu. Siber güvenlik ve internet hukuku ile ilgili çalışmalar yapan dernek, internet bağımlılığı raporunu yayımladı.

Derneğin yaptığı  araştırmalar,  internet bağımlılığını engellemek için yasal mevzuattaki zaaflar olduğunu ortaya koyuyor. Hukuki sorunlar, duygusal şiddete maruz kalan çocukların korunamaması, küçük çocukların zorbalıkla suça karışmalarındaki artış, hakaret ve küfür içerikli videoların artması ve pornografik yayınların erişiminin kolaylığı gibi sorunlara dikkat çekiliyor.

SGD' nin önerileriyse, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapılması, okul çağındaki çocukların teknolojik cihaz kullanımı aşamasında hukuki ve pedagojik altyapının düzenlenmesi, internet ve oyun yerleri işletmelerinde sivil toplum kuruluşlarından destek alınması, internet üzerinden sözlü tacizlerin tespit edilmesi gibi önerilerde bulunuyor.