Genel 25 EYLÜL 2013 / 14:38

Tarihi yarımadanın geleceği konuşulacak

Yıldız Teknik Üniversitesi İSTYAM’da YTÜ ve Fatih Belediyesi’nin birlikte düzenlediği, Uluslararası Tarihi Yarımada Sempozyumu’nda İran, İtalya, Azerbaycan, Hollanda’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeden bilim insanları bildiri sunacak. 1-2 Ekim tarihleri arasında çalıştay aşaması 3-5 Ekim aşamasında ise sempozyum aşaması yapılacak etkinlik, YTÜ Yedikule Yerleşkesi'ndeki İSTYAM’ın merkezinde gerçekleşecek. Tarihi yarımadanın geleceği uzmanları tarafından masaya yatırılacak sempozyumda her meslekten, kurum ve kuruluşlardan, sivil toplum örgütlerinden, özel kuruluşlardan ve kullanıcılardan gelecek tecrübeler değerlendirilecek.

Tarihi yarımadayı geleceğe taşıyacak öneriler İSTYAM'da

İSTAYAM 2013 Sempozyumu’nda 1. Tarihi Yarımada Deneysel Araştırmalar Çalıştayı’ndan, İstanbul Tarihi Yarımada Öğrenci Çalışmaları Sergisi’ne, Şehirli Atöylesi’nden, Tezhip ve Minyatür Sanatıyla İstanbul Tarihi Yarımada Sergisi ve konunun uzmanı bilim insanlarının bildirileri sunumlarına kadar pek çok etkinlik gerçekleştirilecek.

Program çerçevesinden birbirinden ilginç atölye çalışmaları gerçekleşecek. Uluslararası İSTYAM 2013 Sempozyumu’nda, Doç. Dr. Ercan Karakoç, ‘Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde İstanbul’da toplu ulaşım’ konusunu irdeleyecek. Sempozyumda, Tarihi Yarımada’da büyüyen Yrd. Doç. Dr. Şule Özkeçeci’nin yapacağı ‘Tarihi Yarımada’da küçük bir çocuk olmak acaba nasıl bir duygu’ başlıklı sunumu ise konuya bambaşka bir açıdan bakılmasını sağlayacak. Ayrıca tarihçi Teyfur Erdoğdu yönetiminde gerçekleştirilecek şehir atölyesi çalışmasında ‘tarih’ ve ‘şehirli’ arasındaki ilişki çeşitli yönleriyle ele alınacak.

Program çerçevesindeki ilginç atölyelerden biri de Sugar Sophia Maket Atölyesi olacak. Tarihi Yarımada’nın dünya mirası listesine girmiş pek çok eserin maketi küp şekerden hayata geçirilecek. Yrd. Doç. Dr. Kutluğ Savaşır, Araş. Gör. Fazilet Tuğrul, Mimar Merve Çelik, Mimar Reyhan Devran tarafından hazırlanacak sergide dünyanın 7 harikası arasında gösterilen Ayasofya Müzesi’nin maketi küp şekerlerin üst üste dizilmesiyle inşa edilecek.

Sempozyumla ilgili detaylı bilgi için www.istyam.yildiz.edu.tr adresi ziyaret edilebilir.
ETİKETLER : İSTYAM

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics