Genel 09 EKİM 2013 / 10:02

TBMM uygulamasında neler var

TBMM mobil uygulaması hızla yayıldı . Peki uygulamanın içeriğinde neler var?

Son dönemde e-devlet uygulamalarında yaşanan gelişmelerin yanı sıra mobil uygulamalardaki çeşitlilikler bir potada eridi. TBMM Bilgi İşlem Başkanlığı ve  Avea'nın işbirliğiyle gerçekleştirilen mobil uygulaması, akıllı telefon kullanıcılarına ulaştı. Elektronik belge yönetimi ve devlet uygulamaları konusunda, son yıllarda gösterilen önemli gelişmelerin sonunda gerçekten anlamlı bir uygulama gerçekleştirildi. Arşiv düzenlemeden farklı olarak neredeyse eş zamanlı bir hızla metin  belge ve raporların paylaşılabildiği uygulama özellikle eş zamanlılığı ve güncelliği nedeniyle değerli. Zira e-devlet uygulamalarında hele ki TBMM gibi  bir kurumda bilginin kısıtlanamayacak olduğu ve vatandaş tarafından denetlenebilir olduğu düsturu, teknolojinin de temelinde yatan demokrasi anlayışının bir gereğidir. Başarılı ve detaylı olan TBMM uygulaması , kullanımı kolay ve basit bir arayüze sahip.

Ana ekranda tarih, Ankara hava durumu gibi temel bilgiler yer alıyor. Ana sayfadaki sade arayüzüyle 8 ayrı link içinden seçerek  inceleyebildiğimiz linklerin içeriği oldukça zengin.
Yasama faaliyetleri: Tasarı ve teklifler, Komisyon Raporları, Tutanaklar başlığı altında sayfa sayfa erişebileceğiniz Son Tutanak metinlerinin yanı sıra , tümü ya da özetini inceleme seçeneğiniz bulunan, ham metinler halinde birleşim tutanakları bulunuyor. Metinler tamamen şeffaf ve detaylı görünüyor. Üstelik tutanaklardan Meclis akışını da takip edebilmeniz mümkün. Komisyona sunulan Raporlar,
Denetim faaliyetleri: Belgelerin tüm detaylarıyla erişebileceğiniz Gensorular ,Yazı sözlü soru önergeleri, Meclis Araştırma ve Soruşturmaları, Araştırma komisyonları başlığı altında detaylı rapor metinleri ve komisyon çalışmaları durumu belgeleri paylaşılıyor.
Milletvekillerimiz: Başkanlık divanı, Bakanlık kurulu, Sandalye dağılımı, Komisyonlar ,Altında detaylı listelerine erişebileceğiniz Siyasi Parti Grupları, İllere Göre Milletvekili Dağılımı, Alfabetik Telefon Rehberi gibi linler bulunuyor.
Gündem: TBMM’nin günlük haftalık ve aylık Gündemleri, Komisyon Gündemleri, Gelen Kağıtlar, Danışma kurulu önerileri, Söz gelimi TBMM’de Bu Hafta linkinde, gündemdeki basın toplantısı, tören, toplantı gibi gündemi yer, zaman ve düzenleyen kurum ve yetkili gibi detaylı bilgileriyle erişebilmeniz mümkün.
Kütüphane: Pek çok belge ve raporu da içeren yayınlar,1 yıl gerisine kadar Meclis bülteni linkleri gerçek verilere erişim sağlıyor.
Basın Medya: Sosyal medya başlığı altında Genel Kurul ve TBMM kurumsal ve Twitter sayfaları, Meclis Haber Portalı altındaysa Meclis ve Komisyondan, Meclis Başkanı’ndan ve Milletvekilleri’nden en güncel haberler ve Meclis TV gibi başlıklar var.

TBMM hakkında: Detaylı maddeleriyle Kanun Yapım Tekniği, Milletvekilleri Hakkında, TBMM’nin işleyişi, Milli Saraylar gibi linklere erişmek ve detaylı bilgi edinmek mümkün.

Meclis TV de daha pratik kullanım için ana sayfa üzerinde ayrı bir link olarak eklenmiş.

Uygulama 6 ayda başta Milletvekilleri olmak üzere 30 bin kişiye ulaştı. Ücretsiz Google Play ya da App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulamanın herhangi bir koşulu ya da güvenlik engeli bulunmuyor.
ETİKETLER : Mobil TBMM Uygulama

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics