Genel 06 OCAK 2014 / 14:05

Temassız ödeme hızlanıyor

Vodafone Türkiye, temassız yeni bir Bluetooth teknolojisi olan iBeacon’ı Vodafone Cep Cüzdan’a entegre ederek kullanıma sunuyor.

Akıllı telefonlardan ödeme yapmayı pratik, güvenli ve hızlı kılan iBeacon ile mağazalardaki kasa sıraları ortadan kalkarken, mağaza içi fırsat ve indirimler doğrudan müşterilerin cebine gelebiliyor.

Vodafone Türkiye, ülkemizin dijital dönüşümüne liderlik vizyonuyla geliştirdiği yenilikçi çözümlere bir yenisini daha ekliyor. Mobil finansal servisleri herkes için erişilebilir kılma vizyonu ile Vodafone müşterilerinin kullanımına sunulan Vodafone Cep Cüzdan, temassız etkileşim teknolojisi iBeacon ile zenginleşiyor.

Vodafone Cep Cüzdan iBeacon entegrasyonuyla mobil ödeme teknolojisinin yaygınlaşması için Vodafone Türkiye çalışmalara başladı. Vodafone Cep Cüzdan’ın iBeacon özellikleri ile ödeme kolaylığını yaşamak isteyen aboneler, önce Vodafone Cep Cüzdan uygulamasını akıllı telefonlarına Google Play veya Apple App Store’dan indirerek, sanal Cep Nakit Kartlarını oluşturuyorlar. Böylece cüzdanlarında fiziksel kart ya da nakit taşıma ihtiyacı ortadan kalkıyor. Sanal Cep Nakit Kartlarına, PTT şubeleri, PTTmatikler ya da Vodafone Cep Merkezleri’nden bakiye yükleyen Vodafone’lular, iBeacon ile alışveriş kolaylığını deneyimleyebiliyorlar.

iBeacon, Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisini kullanıyor. iBeacon cihazı mağazada ödeme noktasına yerleştirildikten sonra kasiyer için geliştirilen “Cep Cüzdan Kasiyer” uygulaması kasada bulunan bir iPhone veya Android cihaza yükleniyor. Böylelikle kasada temassız ödeme sistemi kullanıma hazır hale getiriliyor.

Bluetooth 4.0 özelliğine sahip akıllı cihaz kullanıcıları mağazayı ziyaret ettiğinde, telefonları otomatik olarak iBeacon özellikli Vodafone Cep Cüzdan ödeme noktasıyla iletişime geçiyor. Alışveriş esnasında kasiyer, ödeme tutarını Cep Cüzdan Kasiyer Uygulaması’na giriyor. Müşterinin, kendi telefonuna 6 haneli Vodafone Cep Cüzdan şifresi girmesinin ardından ödeme anında gerçekleşiyor.

Ayrıca bu teknoloji sayesinde mağazayı ziyaret eden kullanıcılara mağazadaki indirimler, ürünler hakkında bilgiler ve fırsatlar, mesajla bildirilebiliyor. Yeni ve etkin pazarlama yetkinlikleri getiren ve ödeme noktasında zaman kazandıran sistem, büyük perakendecilerin uzun kasa sıralarını ortadan kaldıracak geleceğin teknolojilerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Dijital Dönüşüm Hareketi’yle mobil ödemeyle alışverişlere hız ve güvenlik katmayı hedeflediklerini söyleyen Vodafone Türkiye Bireysel Servisler Direktörü Ömer Kuyucu,“ iBeacon teknolojisi, müşteriler için mağaza içi bildirimler, fırsatlar ve indirimler sunarak ek avantajlar yaratıyor. Kolay Kod ve NFC teknolojilerine ek olarak iBeacon gibi inovatif hizmet ve ürünleri temel çalışma prensibimiz olan, başta OKSİJEN olmak üzere, iş ortaklıkları ile geliştirmeyi sürdürmeyi hedefliyoruz. Bu vesileyle abonelerimizi, saha testlerini gerçekleştirdiğimiz iBeacon teknolojisini hızlı, güvenli ve pratik mobil ödeme sistemi Vodafone Cep Cüzdan ile denemeye davet ediyoruz.” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics