Genel 06 TEMMUZ 2018 / 13:53

Ternal ısı yöntemiyle klavyede girilen şifreleri bulmak mümkün

Termal ısı yöntemiyle ATM cihazlarında yazılan şifreleri anında bulan hackerlar, bu yöntemi bilgisayar ortamına da taşımak istiyor. Peki bu mümkün mü?

California Irvine Üniversitesi bünyesinde bulunan bir grup araştırmacı yeni bir makale yayınladı. Bu makale de bilgisayar klavyelerinin termal ısı kalıntılarından insanların şifrelerinin bulunabileceği üzerinde duruldu. Makaleyi destekleyen deneyler yapan araştırmacılar bu yönteme “Thermanator” adını verdiler. Bir adet FLIR SC620 kamera ve standart PC klavyesi ile yapılan testte, kişinin klavyeye bastıktan sonra  30 saniye boyunca ısının tuşlar üzerinde kaldığı  ve bu sürenin 60 saniyeye kadar çıktığı gözlemlendi.

Max Hadroom isimli bilim kurgu dizisinde komplo teorisi olarak gösterilen bu olay, bazı araştırmacılar tarafından, filmlerde yaşanılan  bazı olayların gerçeğe dönüşmesi olarak tanımlanıyor. Eskiden sahip olunması zor olan termal kameraların, şimdilerde kolay ulaşılabilecek bir araca dönüşmesi güvenlik anlamında önlemler alınmassa ciddi sıkıntılar çıkarabilir.

Son olarak FLIR marka termal kameralar ve çeşitleri cuzi fiyatlara bulunabiliyorken, 100 bin dolara kadar çıkabilen fiyat skalası da olabiliyor. Araştırmacıların test için kullandıkları cihaz olan FLIR One Pro ise yalnızca 400 dolar değerinde. Hatta CAT S61 ismiyle satılan bir akıllı telefon modeli, sahip olduğu FLIR kamera sayesinde termal çekimleri cebinize kadar indirebiliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics