Genel 05 HAZİRAN 2014 / 10:57

TÜBİTAK en temiz teknolojileri arıyor

TÜBİTAK, Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve Küresel Çevre Fonu (GEF) ile birlikte ‘Enerji ve Çevre’ konulu proje yarışması düzenliyor.

Türkiye’de TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’nın (TEYDEB) koordine ettiği, Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO), Küresel Çevre Fonu (GEF) ile birlikte “Enerji ve Çevre” konusunda girişimci iş fikirlerinin yarışacağı ve destekleneceği uluslararası bir yarışma başlatıldı. Dünyanın en kapsamlı iş geliştirme platformu Global Cleantech Innovation Program (GCIP) tarafından düzenlenen yarışma, 2014 yılı itibarıyla Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkede başlatıldı. Temiz teknoloji alanında gelecek vaat eden iş fikirlerinin yarışacağı yarışma, ilk olarak ulusal düzeyde düzenlenecek. Ardından Türkiye’nin en başarılı temiz teknoloji projesi, Silikon Vadisi’nde dünyadaki diğer projelerle yarışacak.

Yarı finalistler Silikon Vadisi’ne gidiyor
Yarışma, ‘Yenilebilir Enerji’, ‘Enerji Verimliliği’, ‘Atıktan Enerji Üretim’ ve ‘Su Verimliliği’ kategorilerinde gerçekleştiriliyor. Yarışmaya, bu alanlara yönelik yeni bir fikri olan veya bir ürün geliştirmeye çalışan öğrenci, akademisyen, araştırmacı ve bireysel girişimcilerin yanında KOBİ niteliğindeki işletmelerde katılabilecek. Yarışmanın Türkiye ayağındaki başvuralar, 2 Haziran - 1 Temmuz 2014 tarihleri arasında elektronik ortamda “www.turkey.cleantechopen.org” adresi üzerinden kabul edilecek. Yarı finalistler, Silikon Vadisi’ndeki Ana Girişimcilik Programının yürütücüsü “The Cleantech Open” tarafından 10 haftalık bir eğitim sürecine tabi tutulacak. Eş zamanlı olarak TÜBİTAK aracılığı ile üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO) ve Teknoloji Merkezleri ile diğer proje paydaşları tarafından düzenlenecek iş girişimcilik eğitimlerinden de ücretsiz faydalanacaklar. Ayrıca her takıma, markalaşma, satış ve pazarlama, iş modelleri, iş hukuku, sürdürülebilirlik, fikri mülkiyet hakları gibi konularda uzmanlar tarafından iş geliştirme eğitimleri verilecek. Tüm bu aşamaların ardından ilk olarak kategori birincileri, ardından Türkiye birincisi belirlenecek. 2014 yılı için ulusal birinciye 50 bin TL, kategori birincilerine ise 20 bin TL ödül verilecek. Türkiye birincisi olan proje, kasım ayında Silikon Vadisi’nde düzenlenecek Global Forum’da diğer ülke birincileri ile yarışacak. Yarışma esnasında uluslararası yatırımcılara ve özel sektör temsilcilerine projesini tanıtma fırsatı elde edecek.
Ayrıca programa katılacak takımlar, rehberler ve panelistler, “Global Cleantech Innovation Program” platformunun uluslararası havuzunda yer alan birer üyesi olacak. Böylece, Güney Afrika’daki bir girişimci Türkiye’deki danışman ile projesini geliştirirken, ürününü Pakistan’daki üretici veya firmaya satabilecek. Program hakkında daha ayrıntılı bilgilere “www.turkey.cleantechopen.org” adresinden ulaşılabilir.